Категории

Зошто е подобро да конзумирате полномасен отколку лајт јогурт?

Производите од цело млеко се одлични заштитници на организмот. Луѓето често бегаат од млечни производи со полни маснотии затоа што мислат дека предизвикуваат висок холестерол, но тие производи штитат од кардиоваскуларни болести и дијабетес, велат експертите.

Ако некогаш сте пиеле лесен јогурт и сметавте дека е невкусен, тој веројатно има многу малку маснотии или е целосно без маснотии, вели диететичарот и основач на порталот „Исхрана од маслиново дрво“ за здрава исхрана, д-р Рахаф ал Бочи. Имено, објасни таа, тие се одговорни за она што сите го бараме во јогуртот: богат вкус и кремаста текстура – и покрај тоа, вели таа, полномасниот јогурт има и други предности во однос на помалку мрсниот или овошен. Една од најчестите дезинформации поврзани со диетата е дека мастите се генерално штетни, затоа некои луѓе целосно ги елиминираат од исхраната во желбата за витка линија и здравје. Но, тие честопати брзо сфаќаат дека не се чувствуваат подобро или слабеат затоа што многу намирници се богати со таканаречени добри масти што му се потребни на телото.

Полномасниот јогурт содржи помалку шеќер и повеќе здрави масти
Трендот на елиминирање на мастите од исхраната започна во Соединетите држави кога во 1977 година тие почнаа да се споменуваат како „непријатели“ на организмот, а здравствените служби започнаа да ги советуваат граѓаните за диети со малку маснотии, што во раните осумдесетти резултираше со масовно производство и продажба на храна со малку маснотии. содржина на маснотии, пренесува Вечерњи лист. Причината за таа „борба против маснотиите“ беше тогаш општо прифатеното мислење дека заситените масти се директно поврзани со срцеви заболувања, но оваа теорија подоцна беше побиена со бројни научни студии.

„Многу луѓе сè уште бегаат од млечни производи со полни маснотии, бидејќи сметаат дека многу маснотии нужно значи висок холестерол и слични проблеми“, изјави диетичарот д-р Ал Бочи. Сепак, додава таа, истражувањата за тоа сè уште се спроведуваат, а многумина веќе покажаа дека целите млечни производи го штитат организмот од кардиоваскуларни болести и дијабетес повеќе отколку што придонесуваат за нив. Покрај тоа, посочува д-р Ал Бочи, јогуртите со малку маснотии често содржат повеќе рафинирани шеќери и засилувачи на вкусот поради недостаток на вкус.

Не го зголемува шеќерот во крвта
Овошните јогурти со вкус имаат најмногу шеќер, вели диететичарот д-р Лорен Шарп од Филаделфија и објаснува дека токму затоа го зголемуваат шеќерот во крвта, по што тој често паѓа нагло повторно. Кога се појавува ваков скок на шеќер во организмот, нашето тело обично брзо повторно бара нешто слатко, а потоа многумина посегнуваат по нездрави закуски, па обичниот јогурт со малку маснотии на крајот предизвикува вишок, а не слабеење. Сепак, нутриционистите истакнуваат, дури и јогуртите со полни маснотии не се целосно без шеќер, но тие често го имаат во многу помал процент и не одржуваат сити подолго

Има подобар вкус од обичен јогурт
Студија од Стенфорд покажа дека е многу полесно да се одлучи за здрава исхрана кога вклучува храна што е вкусна, што е сосема логично, вели д-р Ал Бочи, а повеќето луѓе мислат дека полномасниот јогурт има многу подобар и побогат вкус од обичен јогурт. Иако нивната содржина на протеини е приближно иста и обајцата содржат пробиотици, вкусот на јогурт со полномасно маснотии се собира главно од маснотии и со тоа ја намалува веројатноста да посегнете по слатка или некоја друга нездрава храна и закуски. Покрај тоа,полномасниот јогурт е одличен поради неговата висока содржина на протеини како додаток на јадења што треба да имаат кремаста текстура, па затоа диететичарот забележува дека во многу рецепти може да се замени со кисела павлака, и советува да јадете некои јадења ( како што се тестенини со сирење) се додава наместо млеко.