Категории

Зошто не можете да добиете иста фризура како на сликите од познатите – Корисни совети од фризери

Постојат некои работи што фризерите би сакале да ги знаете пред да одите во салонот. И овие мали тајни на занаетот ги откри еден од најбараните лондонски фризери, Адам Рид.

Една од нив е зошто не треба да барате инспирација на Интернет. А, Адам состави список со пет клучни работи што секој фризер би сакал да ги знаат неговите клиенти.

Не си ја потстрижувајте косата сами
Клиентите честопати се прашуваат дали можат сами да се потстрижат, а Адам вели дека одговорот е негативен и во никој случај не го препорачува.
„Дури и многу професионалци не можат да го направат тоа добро за себе“ – додаде тој.

Добриот фризер вреди колку злато
Адам вели дека нема ништо лошо во тоа да ја оставите косата на вашата мајка, пријателка или некој друг, но дека нема да добиете такво одлично чувство и свеж изглед како во фризерски салон.

Не доцнете на закажаниот состанок
Одложувањето едноставно не е прифатливо и е грубо, освен ако немате многу добра причина.

Не верувајте во сè што гледате на Интернет
Повеќето луѓе инспирираат од познати личности, модели или слики што ги гледаат на социјалните мрежи. Иако ова е најлесниот начин да и објасните на фризерот што сакате, прво треба да се консултирате со нив за одржување на таа фризура.

„Многу познати личности кои често ги гледате со други фризури имаат перики, а промената на бојата на косата е скапа и веројатно сакате да трае подолго. Покрај тоа, треба да го одржувате со квалитетни производи“ – објасни Адам.

Верувајте му на фризерката
„Знаеме што правиме и со години поминавме да станеме експерти“ – заклучи Адам за Мирор.

Прегледи:
600
Објавено на:
20.04.2021