Категории

Зошто не треба често да додавате кечап во вашата омилена храна?

Кечапот, кој најчесто се служи со помфрит, месо, пица и разни сендвичи, воопшто не е здрав. Затоа овој омилен додаток на храната треба да се избегнува или барем да се минимизира неговата употреба.


Една лажица кечап содржи повеќе калории отколку чоколадни бисквити. Можеби звучи неверојатно, но една лажица кечап содржи дури 3,7 грама шеќер.

Освен шеќер, кечапот содржи и голема количина на сол која ја задржува водата во организмот. Долгорочната конзумација на кечап може да предизвика проблеми како: висок крвен притисок, кардиоваскуларни болести, срцев и мозочен удар.

Наместо да додавате кечап во вашата омилена храна користете свежи домати.

Прегледи:
49
Објавено на:
15.11.2018