Категории

Зошто тој сеуште не ве запросил – Ова се најчестите причини

Бракот и љубовта не се секогаш синоними, тие значат различни работи за различни луѓе. Многумина претпоставуваат дека единствениот вистински „доказ“ дека мажот сака жена може да биде моментот кога ќе падне на едното колено и ќе предложи брак. Но, што ако сте во триесетина години и сте во најсреќна врска во која сте биле, а бракот не е ни на повидок?

Сите ваши пријатели ги покажуваат своите веренички прстени на социјалните мрежи и го слават свршувачката, а вашата избрана не може да го извади прстенот и да клечи? Се разбира, почнувате да ги прашувате неговите вистински намери и дали воопшто планира брак. Ова е веројатно затоа што како деца нè учеа дека љубовта и бракот се синоними. Значи, ако мажот ве сака, тој ќе сака да ве запроси и да стане ваш сопруг, а вие негова жена. Ако тој сè уште не сака да ве запроси, иако вели дека ве сака, можеби ќе се чувствувате малку разочарани.

Зошто дечко ми не ме запроси?
Постојат многу причини зошто мажот нема да предложи брак (или едноставно сè уште не го предложил тоа) што нема никаква врска со вас или како се чувствува во врска. Некои причини се поврзани со вашата врска. Единствениот начин да разберете во која категорија спаѓате е искрено да разгледате што значи брак за вас, а потоа да откриете дали му значи истото. Ова се сериозни работи што можат да ја прекинат врската, па затоа е поважно да се разбере неговото гледиште за свадбените bвона отколку да се вее грандиозен ултиматум. Експертот за врски Манџ Верасекер вели: „Наместо да започнете да составувате список со можни причини зошто тој сè уште не сака брак, вреди да одвоите еден момент за да разберете зошто го сакате тоа. Што ќе ви даде бракот толку поразлично и долгорочно врската нема? “

Сè уште не е подготвен за брак
Не се мачи, нека оди се со свое темпо и добро е за двајцата. Типично, жените се чувствуваат подготвени да стапат во брак побрзо од просечниот маж. “Историски гледано, мажите биле повеќе подготвени да стапат во брак кога ќе станат финансиски безбедни, а жените сакале да стапат во брак кога сакаат деца“, вели биолошкиот антрополог д-р. Хелен Фишер.
Тоа не значи дека мажите не размислуваат за брак. Многу од нив всушност се сведуваат на обидот да се разбере неговата перспектива. „Прво тој мора да се чувствува како да знае што прави во светот и каде оди“, објаснува Џон Греј, консултант за комуникации и автор на „Мажите се од Марс, жените се од Венера“. Исто како што имавте работи што сакавте да ги постигнете пред да се омажите, истото важи и за него. Можеби мислите дека сте постигнале сè, но важно е мажите да бидат подготвени за финансискиот товар на брачниот живот.

Можеби мисли дека не си „Вистинската“
Искрено, тој нема идеја дали сака да се ожени со вас или не, и тој ќе стори се за работите да останат колку што му одговараат или додека не пристигне жената што навистина ја чека. Звучи познато? Жал ни е, но оваа ситуација не е ниту пригодна ниту ветувачка. Затоа, толку многу жени им даваат на мажите со кои поставуваат ултиматум за брак и на крај краева сакаат да се венчаат затоа што чувствуваат дека поминале или поминале многу време со тој маж. Меѓутоа, ако ви е пријатно со некого, тоа не е причина да предложите. Да се ​​биде доволно среќен исто така не е причина да се предложи. И да се биде заедно подолго време не е причина да се предложи. Бракот е сериозен потфат. Тоа е обврска за цел живот. И, ако вие двајца не можете да работите заедно за да ги решите проблемите во врската, тогаш веројатно не сте биле создадени едни за други. Понекогаш, и покрај нашите најдобри намери и најголеми соништа, работите едноставно не се такви какви што сакаме да бидат.

Некои мажи не веруваат во идејата или институцијата брак
За некои мажи, бракот не е ништо друго освен хартија. Ако биле воспитани во религиозна средина или самите се религиозни лица, бракот би можел да им значи, но исто така постои и многу реална можност дека бракот не е толку важен за него како водењето љубов. На некои мажи може да им се случи да не ја сакаат идејата за брак заради тоа како гледаат на бракот на сопствените родители или можеби тие се венчале еднаш и тоа беше катастрофа. Исто како што имате право на вашите чувства во врска со бракот, тој има право и на своите чувства во врска со блаженото дружење.

Тој се плаши од вашите очекувања
Очекувате премногу од неговиот предлог за предлог или тој едноставно не е подготвен за тој потег. Во секој случај, не сте вие ​​виновни – виновни се социјалните мрежи и медиумите со нивните одлични предлози. Тие очекувања го спречуваат да не ти предлага вистински. Тоа е фактор на страв. Тој не сака да ве разочара. Тој чувствува притисок дека сè треба да биде совршено и не сака да се плетка. Неговите пријатели и семејство дури можат да бидат дел од тоа. Тие исто така можат да постават дополнителни очекувања од него да ви предложи или како треба да го стори тоа. Најдоброто нешто што можете да направите е да разговарате за тоа и дајте му до знаење дека она што ќе помисли ќе биде идеално за вас во секој случај.

Вие двајца не сте зборувале вистински за тоа
Ако тој не знае дека сакате да стапите во брак, нема да му падне на памет. Не очекувајте дека вашиот партнер ќе ви го прочита умот. На крајот на краиштата, ако сакате да знаете зошто тој сè уште не ве запросил, треба да разговарате со него за тоа. Исто така, бракот е голема животна одлука и треба да се разбере што очекуваат сите од брачниот живот. Ако сте толку сигурни дека сакате да го поминете остатокот од животот со тој човек, мора да се навикнете да разговарате со него за работи што ве плашат и создаваат непријатност. Бракот и љубовта не се секогаш синоним, тие значат различни работи за различни луѓе и додека не разговарате со него, нема да знаете на што сте

Прегледи:
92
Објавено на:
29.06.2021