Категории

Зошто треба да пиеме млеко пред да легнеме?

Млекото е одличен извор на хранливи материи, здраво е за вашите коски и има уште повеќе придобивки ако го пиете пред да заспиете. На пример, тоа може да ви помогне да заспиете побрзо, да спиете чисто без да се разбудите среде ноќ, па дури и да го засилите слабеењето!

Млекото има соединенија кои можат да го подобрат квалитетот на вашиот сон.
Неколку студии на луѓе и животни покажаа дека пиењето млеко може да доведе до подобар сон. Млекото содржи триптофан и мелатонин, што може да ви помогне полесно и побрзо да заспиете. Триптофанот игра важна улога во производството на серотонин, што пак го зголемува вашето расположение, може да ви помогне да се опуштите, а исто така делува и како претходник на мелатонинот.

Мелатонинот помага во регулирање на деноноќниот ритам и ве подготвува за спиење. Истражувањата покажаа дека земањето додатоци на мелатонин и триптофан може да ја намали анксиозноста и депресијата што може да се влошат околу времето на спиење.

Млекото е одличен извор на протеини.
Ако вечерате премногу рано пред да заспиете, може да имате проблеми со спиењето цела ноќ. Ако сакате да избегнете будење среде ноќ затоа што стомакот ви ржи од глад, обидете се да пиете млеко пред спиење.

Постои психолошки аспект во пиењето млеко пред спиење.
До одредена мерка, пиењето млеко пред спиење може да ви помогне да заспиете бидејќи станува ноќен ритуал кој ви помага да се опуштите и да се подготвите да легнете. Друга теорија е дека топлото млеко може да ве потсети на пиење млеко пред спиење како дете, што може да донесе добри спомени и да има смирувачки ефект.

Може да ја зголеми чистата мускулна маса.
Млекото содржи протеини наречени казеин и сурутка. Неколку студии покажаа дека конзумирањето на казеин и протеин од сурутка навечер може да ја зголеми синтезата на протеините во мускулите преку ноќ.

Прегледи:
581
Ознаки:
Категории:
Здравје
Објавено на:
13.11.2020