Категории

Зошто викендите сега ни делуваат пократки отколку што навистина се

Во последно време ви се чини дека викендот помина додека да трепнете, а вие не сте единствените. Постоењето во капиталистичко општество значи дека повеќето од нас треба да потрошат огромен дел од нашето време работејќи за да платат кирија или хипотеки, сметки и храна. Поради тоа, можеме да се чувствуваме прилично „испружени“, се повеќе луѓе тврдат дека викендот изгледа пократок од кога било.

„Овие два дена од викендот изгледаат како триесетминутни паузи за ручек“, напиша еден корисник на Твитер. Тоа може да биде последица на пандемија или влијание на повторното обединување по долг период, но овие дводневни викенди едноставно веќе не ни одат во прилог.

– Излегувањето од изолација беше голема промена за повеќето луѓе, бидејќи необичните околности станаа нова норма за повеќето – вели Ребека Локвуд, тренер за психологија и невро-лингвистичко програмирање.

– Со укинувањето на рестрикциите дојде до промена во животот, врските и рутината на повеќето луѓе. Ова природно создаде паника, вознемиреност и несакани емоции кај многу луѓе, бидејќи на многумина им предизвика чувство дека пропуштиле работи за време на изолацијата, или сега се чувствуваат како да треба да брзаат да го „фатат“ изгубеното – објасни таа.

Дали е чудно што викендите ни изгледаат пократки отколку во последните 18 месеци?

На почетокот на пандемијата се што можевме да направиме беше да одиме на прошетка, да гледаме Нетфликс и да подготвуваме храна. Часовите се протегаа и досадата ни беше најголема грижа. Како резултат на тоа, може да изгледа како да немате доволно време за опоравување и одмор, особено ако сте се вратиле на работа и вашите работни денови се подолги сега отколку кога сте работеле од дома.

– Кога ќе се најдеме во нашите комфорни зони, повеќето луѓе сакаат да останат таму бидејќи тоа е нормално, тоа е рутина и се смета за безбедно место за престој – објаснува Ребека.

Останувањето дома и создавањето нова рутина се претворија во нова нормала и нова комфорна зона. Кога ќе излеземе од нашите комфорни зони, тоа предизвикува чувство на несигурност, вознемиреност и преоптоварување. Тоа сите го доживеавме на почетокот на карантинот, а сега имаме сосема спротивен ефект, пренесуваат медиумите.

Прегледи:
202
Објавено на:
01.11.2021