Категории

10 нешта кои докажуваат дека не пиете доволно вода

Доволната хидратација, меѓу другото, го одржува нормалното функционирање на мозокот и работата на цревата, додека дехидрацијата може да предизвика разни краткорочни и долгорочни проблеми, а еве ги и проблемите.

1. Урина во темна боја
Бојата на урината најбрзо ќе ви открие ако сте дехидрирани. Здравата боја на урината е бледо жолта или проѕирна. Ако сте дехидрирани, може да стане потемно и повеќе заматено, бидејќи е помалку разредено – ова е знак дека треба да пиете повеќе вода.

2. Потреба за слатки
Се јавува особено во попладневните часови, а ние посакуваме слатки затоа што црниот дроб се бори со претворање на гликоген во глукоза (шеќер) за крвотокот поради недоволно внесување вода.

3. Глад
Ако сеуште чувствувате глад после јадење, дехидрираноста може да биде виновна. Умерената дехидрација телото честопати погрешно ја толкува како глад, поради што копнееме по друга закуска, а всушност ни треба чаша вода.

4. Сува уста
Сувата или леплива уста е еден од најлогичните знаци на дехидратација. Лековите или стареењето исто така можат да бидат причина, но во секој случај вреди да се провери дали водата ќе помогне во решавањето на проблемот.

5. Главоболка
Главоболките предизвикани од дехидрираност можат да бидат со различен интензитет, од тапа и лесна до изнемоштување. Оваа болка предизвикува привремено намалување на волуменот на мозокот поради губење на течности. Мозокот затоа полека се повлекува од черепот, што го предизвикува тоа непријатно чувство. Кога пиете вода, мозокот ќе се врати во нормален волумен и тогаш главоболката треба да престане.

6. Грчеви во мускулите
Во светот преовладува теоријата дека пиењето големи количини на вода може да спречи грчеви во мускулите, а некои лекари веруваат дека недостатокот на вода во голема мера ја намалува циркулацијата на крвта, што е од суштинско значење за нормалното функционирање на мускулите. Ова потоа може да доведе до грчеви во мускулите, особено за време на вежбање. Студија од 2015 година ја доведе во прашање таа теорија, но додека не се разјаснат работите, не може да ве повреди ако пиете дополнителна вода пред да вежбате.

7. Лош здив
Дехидрацијата може да предизвика и халитоза, односно лош здив. Добрата вест е дека решението може да биде едноставно: пиењето вода може да го поттикне производството на плунка, што ќе ја исчисти усната шуплина од бактерии кои предизвикуваат лош здив.

8. Констипација
Причината за запек е често многу едноставна – дехидрираност. Кога нема доволно вода во телото, дебелото црево ќе земе вода од столицата, што ќе го отежни дефекацијата.

9. Сува кожа
Понекогаш е тешко да се забележи разликата помеѓу дехидрираната кожа, што може да се реши со доволен внес на вода и сувата кожа, што е тип на кожа. Сувата кожа обично се затегнува, чеша и е иритирана. Дехидрираната кожа, од друга страна, е без сјај, затегната и често ронлива. Без оглед на тоа дали вашата кожа е дехидрирана или природно сува, чаша вода е добар избор и во двата случаи.

10. Лоша концентрација
Дехидрацијата има повеќе од физички симптоми. Понекогаш дури и лесната дехидратација може да биде доволна за да се отежне концентрацијата дури и за едноставни задачи. Ова не значи намалување на менталните способности, но поради дехидрација овие задачи може да изгледаат потешки, како и обид да се задржи фокусот. Ова, пак, може да предизвика чувство на раздразливост, а кога ќе почнете да се чувствувате така, знаете што да правите – да испиете чаша вода.

Прегледи:
661
Објавено на:
15.02.2021