Категории

(ФОТО) Најубавите градови во Скандинавија

Честопати постои погрешна перцепција кога станува збор за Скандинавија и нордиските земји, бидејќи многу луѓе имаат тенденција да веруваат дека тоа е една иста работа. Па, не е баш така.

Терминот „нордиски земји“ се однесува на државите и островите кои се наоѓаат во северниот дел на Европа, вклучувајќи ги Скандинавскиот полуостров, полуостровот Јутланд, источната балтичка рамнина и островите пронајдени во подрачје на копното на Северна Европа. Како резултат на тоа, Скандинавија, со своите познати фјордови, прекрасни планини, езера и потсетници за ледено доба, е само мал дел од Северна Европа што ги вклучува Данска, Шведска и Норвешка.

Ова е нашиот избор за најубавите градови во Скандинавија:

 1. СТОКХОЛМ
  Чудно сместено на југо-истокот на Шведска, на архипелагот кој се состои од 14 мали острови, Стокхолм има прекрасен Стар град (Гамла Стен) исполнет со замоци и ветровити средновековни улички, една од најголемите колекции на музеи во светот, прекрасна архитектура , како и зеленилото во парковите.
  Покрај тоа, изобилството на вода, живиот ноќен живот, новиот дел што убаво се меша со стариот, високиот квалитет на живот и зелената околина го прават еден од најголемите градови не само во Скандинавија или Европа, туку и во светот.

 2. КОПЕНХАГЕН
  Лежи на островите Зеланд и Амагер, Копенхаген, главниот град на Данска и еден од најпознатите еколошки градови во светот, секако е прекрасна дестинација за секој патник. Најверојатно најубавиот град на Скандинавија, елегантниот Копенхаген го има сето тоа, од прекрасната архитектура, извонредните музеи и галерии, шармантните канали, културно разновидните населби и стариот центар на бајките до зелените паркови, многу трендовски кафулиња, најдолгата шопинг-улица во Европа – Струџет, најубавиот забавен парк во светот – Тиволи, па дури и неколку плажи кои летаат на „Синото знаме“.
 3. БЕРГЕН
  Познат како еден од дождливите градови во светот, Берген со својот убав центар свртен кон фјордот на Бифјорден, има фер удел во природата со неговата величественост и убавина, заедно со прекрасните стари дрвени куќи кои доминираат во водата. Берген е втор по големина град во Норвешка, а некои дури би рекле дека е и најубав. Како и да е, едно е сигурно, патувањето со воз од Осло до Берген е познат по тоа што е еден од најдобрите 5 најсценски патувања со воз во светот.
 4. ОСЛО
  Осло, главниот град на Норвешка, е фасцинантен космополитски град кој сè уште го задржува чувството за мало градско риболовно поле. Тоа е навистина прекрасно место каде сјајните облакодери убаво се мешаат со истакната германска архитектура, каде енергичната атмосфера се спојува со крајната убавина на природниот пејзаж и каде процутскиот развој не ја надминува возбудливата норвешка дивина. Постојат неколку градови во светот кои, всушност, можат да го победат Осло кога станува збор за активности на отворено, бидејќи скандинавскиот главен град ви обезбедува сè, од зимски спортови како скијање и лизгање до други пријатни активности како кајакарење, патувања низ островот, пешачење, едрење и уште повеќе.
 5. АРХУС
  Прекрасно лоциран на источната страна на полуостровот Jутланд, Архус, главното пристаниште на Данска, е прекрасен собир на шумски предели, плажи, езера и шармантни дански историски згради на кои се прикажани поминати епохи и разни стилови од целата земја. Архус е модерна метропола, но има свое срце и шарм што лежи не само во пријатниот распоред, туку и во позитивната атмосфера, оригиналните насмевки на локалното население, вечните викиншки традиции и мултикултурната вибрација која преовладува низ целиот град.
 6. ГЕТЕБОРГ
  Покрај тоа што е врата на зачудувачките пејзажи на Западна Шведска, Гетеборг, втората по големина метропола во земјата, е исто така прекрасен град полн со историја, инспиративна архитектура, култура, неверојатни паркови, ботанички градини и природни резервати. Понатаму, мноштвото кафулиња на тротоари, големиот поморски музеј на отворено, извртените каналите  и можностите за патување со брод, островите испрскани на крајбрежјето надвор од градот и живописните калдрма улици на Хага, го прават Гетеборг прекрасен град на отворено и мора да се посети оваа дестинација додека сте во Шведска.
 7. МАЛМЕ
  Со прекрасни вековни куќи, десетици убави градини, шармантни плоштади зачинети со кафулиња, шарени згради и прекрасни куќи од тули, Малме, поранешната престолнина на Шведска е пријателски град и вистински празник за око. Зелен и живописен, пристанишниот град Малме е прекрасно искуство без разлика дали барате култура, рекреација, шопинг, незагадена природа, песочни плажи или скандинавски божиќни пазари.

 

 

Прегледи:
811
Објавено на:
25.08.2020