Категории

Медена диета – За само 3 дена го зајакнува имунитетот и ги топи килограмите

Медот одамна се смета за еден од најздравите природни производи за телото. Покрај тоа што е исклучително здрав, медот може да се користи и во нега на кожа и коса, но и за витка линија.

Ако сакате слатки и не можете без шеќер, тогаш диетата со мед е идеална за вас бидејќи секогаш ќе имате нешто слатко во вашите оброци.
За време на оваа тридневна диета можете да изгубите два до три килограми.

Прв ден
За појадок измешајте 2 жолчки од јајце со лажичка мед и пијте чај со лимон или кафе (без шеќер) со оброкот.

За ручек одделете 100 грама сирење, 50 грама варени моркови, 50 грама варена брокула и 50 гр варен карфиол и измешајте с everything во блендер и направете каша. Можете да пиете чај или кафе со лажичка мед со ручек.

За вечера, јадете чаша чиста супа од зеленчук, парче интегрален леб и едно овошје по ваш избор – јаболко, круша или портокал.

Пијте чај од лимон пред спиење.

Втор ден
Направете го вашиот појадок ист како и првиот ден.

За ручек, направете крем од едно меко варено јајце, една лажица мед и 100 гр младо сирење. Пијте чај со лимон или кафе со оброкот.

За вечера, подгответе 150 грама риба или пилешко филе, мала чинија сезонска салата од зеленчук и чај со лимон.

Трет ден
Појадокот е ист како и првиот и вториот ден, со додавање на едно јаболко.

За ручек, јадете 50 грама сирење, парче ржан леб и чинија свеж зеленчук со сок од лимон.

За вечера подгответе 300 грама варен зеленчук по желба, едно меко варено јајце и шолја чај со една лажица мед.

Прегледи:
501
Објавено на:
19.08.2021