Категории

Мон Сен Мишел – Воодушевувачко место кое привлекува поклоници на ацилак и сонувачи кои се вљубени во надреализмот

На само неколку часа возење од Париз ќе прошетате во волшебниот свет на прекрасни пејзажи, природа и богата историја. Со над 2,5 милиони посетители годишно, малиот карпест остров Мон Сен Мишел во Ла Манш е една од најголемите туристички атракции во Франција.

Сместено е во близина на градот Аванш во Нормандија, недалеку од границата со Бретања, а неговата површина е 55.000 м2. Мон Сен Мишел е неверојатен град, замок, остров и опатија во едно. Тоа е особено поради неговата илјадагодишна историја, па затоа е на списокот на светско наследство на УНЕСКО. Познат е по бенедиктинскиот манастир, кој е еден од најдобрите примери на француската средновековна архитектура. Изграден во осмиот век, опкружен со камени бедеми, денес стои со гордост, спротивставувајќи се на забот на времето, зачувувајќи ја богатата историја вткаена во секој камен. Интересен факт од историјата е дека Англичаните успеале да ја освојат цела Нормандија, но никогаш овој остров. За време на стогодишната војна, во неколку наврати се обидоа да го освојат, но не успеаја, делумно поради недостапната положба на градот, а делумно и поради неговите масивни sидини.

Легенда за потеклото
Наводно, до изградбата на првата црква, островот бил наречен Мон Гробница, бидејќи изгледа како насип во морето. Потоа, според легендата, во 708 година, Архангел Михаил лично му се обратил на локалниот владика и го замолил тука да изгради црква. Бидејќи владиката не даде согласност дури и по неколку последователни молби, ангелот со прстот направи дупка во черепот. Череп за кој се верува дека му припаѓал на епископот се чува во црквата во Авранче.

Центар за масовен верски туризам
Мон Сен Мишел помина долг пат од изградба на мала капела на осамена карпа, низ бројни подеми и падови, уривање и реставрација, до денешен сјај и епитет на една од најпосетуваните атракции во Франција. Аџии од целиот свет ги ризикуваа своите животи за да надминат околу 1 км природен слој од нестабилен песок и кал.

Силна и брза промена на плимата и осеката се закануваше да ги однесе до длабочините. Овој проблем беше решен со изградба на стабилен насип во 1879 година. Денес до опатијата може да се стигне по стрмни, тесни улички опремени со продавници за сувенири и продавници од сличен карактер. На туристите кои тргнале на патот кон Мон Сен Мишел им се препорачува да го посетат манастирот Ла Мервиер и да уживаат во прошетка низ подножјето на ридот, а кога ќе сакаат да се освежат, тука е ресторанот Мер Пулар, основан во 1888 година.

Магијата на плимата и осеката
Плимата и осеката околу островот е многу изразена и претставува своевидна атракција. За време на плимата и осеката, Мон Сент Мишел изгледа скоро магично, бидејќи со вистинската светлина на површината на морето, се прави нереален одраз. Ниската плима може да биде интересна, бидејќи водата целосно се повлекува, а островот останува опкружен со песок. Посетителите можат слободно да шетаат. Меѓутоа, ако не го знаете распоредот на плимата и осеката, ова може да биде многу опасно. Затоа туристите никогаш не шетаат сами, туку во рамките на организирани тури.

Селото
Колку и да изгледа магично, островот не е измислена туристичка атракција. Всушност, ова е дом на 44 жители, вклучително и монаси и монахињи кои живеат во опатијата. Затоа, почитувајте ги нив и нивниот дом. Не ги фотографирајте и не влегувајте во приватни куќи!

Прегледи:
601
Објавено на:
18.03.2021