Категории

Поради Алцхајмерова болест заборавил дека е оженет и повторно ја запросил својата жена

Питер, не сеќавајќи се на неговата прва венчавка, повторно ја избра и ја запроси Лиза.

Питер Маршал, 56-годишен од Конектикат, пред неколку години беше дијагностициран со Алцхајмерова болест. Тешката болест му одзеде многу спомени на Питер, а една од нив е венчавката со неговата сопруга Лиза, која беше пред 12 години. Иако не се сеќава на судбоносното да, Питер е сигурен во една работа – тој ја сака Лиза бесконечно и секој ден се вљубува во неа.

Во декември, парот ја гледаше венчавката на телевизија, а Питер без многу размислување и предложи на Лиза да го „стори тоа“. „Го прашав што да прави, а тој покажа на телевизијата, на сцената на венчавката.

„Прашав дали сака да се ожени, а тој весело рече дека сака. Тој не знае дека сум негова сопруга, сега сум само неговата омилена личност “, рече Лиса.

Ќерката на Лиза, која е организатор на венчавката, помогна околу целата церемонија, а Лиза вели дека Питер бил пресреќен цел ден.

„Тој не се сеќава на првата венчавка, но јас се сеќавам. Сè уште сум среќна што го сторив ова со него двапати “, вели Лиса, која го споделува своето искуство со оваа болест на Фејсбук страницата„ Ох здраво Алцхајмерова болест “.

 

Прегледи:
547
Објавено на:
14.06.2021