Категории

РЕЦЕПТ: Диетална супа која симнува килограми, ги топи мастите и го поттикнува метаболизмот

Вашето мени со здрави јадења, ви носиме рецепт за фантастична супа. Освен што е вкусна, супата од зеленчук и овес е исклучително здрава, полна со хранливи материи, витамини и минерали, како и билки.

Може да ви помогне да го намалите бројот на калории што ги внесувате за време на ручекот, особено ако со него ги замените нездравите оброци. Има моќно дејство во согорувањето на мастите, како детоксикација, но позитивно влијае и на метаболизмот и варењето. Супа за слабеење можете да направите во две варијанти – еве го рецептот!

Состојки:

  • 2 лажички растително масло
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажичка рендан ѓумбир
  • 2 лажици сечкан млад кромид
  • 1/2 црн или виолетов кромид
  • 1,5 чаши овесна каша
  • смеса од зеленчук по желба 2 чаши (предлог, грашок, пиперки, боранија, слатка пченка)
  • 4 чаши вода
  • сок, бибер

Подготовка:

Истурете го маслото во тавата да се загрее, а потоа додадете ги лукот, ѓумбирот и младиот кромид. Се динста една минута, па се додава кромидот, па се динста уште 2 минути. Потоа додадете ја овесната каша и мешајте околу 3 минути. Во тавчето по желба истурете ја смесата од зеленчук и мешајте околу 5 минути додека поголемата не омекне малку, па прелијте ја со водата. Оставете да се готви на средна топлина околу 10 минути. Додадете сол, бибер, копар и една лажица сок од лимон. Промешајте и динстајте уште 5 минути.

Доколку не сакате овесна каша, можете да ги замените со макарони, но тогаш калориската вредност на оброкот ќе се зголеми. Се препорачува употреба на интегрални тестенини.

Прегледи:
549
Објавено на:
18.11.2021