Категории

Ве носиме во волшебната шума на самовили и џуџиња – Тука магијата станува реалност

Испреплетени дрвја и гранки што патуваат во сите правци, невообичаени карпести формации покриени со мов, пештери, извиени патеки, мостови направени од корени на дрвја… Љубители на природата и мистицизмот, отворете ги планерите за 2021 година и напишете го ова: Puzzlewood. Нема да зажалите.


Puzzlewood е англиска шума, совршена дестинација за сите љубители на книги и филмови за џуџиња, шумски суштества, митологија и волшебници, бидејќи изгледа како место каде што сите ќе оживеат во реалноста. Затоа, не е изненадувачки што служеше и како сет за снимање на бројни филмови и серии меѓу кои : Хари Потер, Војна на Starвездите, Мерлин, Доктор Коу и други беа снимени овде, иако не чувствуваме сличности помеѓу Пазгвулд и т.н. Забранети шуми во Хари Потер, нели? Старата шума стана хит во Англија. Сместена е на самата граница со Велс, недалеку од Бристол и Кардиф и покрај реката Северн која се влева во морето. Зафаќа површина од скоро 6 хектари, а нејзините пространства биле користени во времето на античките Римјани.

За нејзината долга историја сведочат повеќе од 3.000 монети од римско време, откриени од работниците во средината на 19 век за време на уредувањето на шумите. Имено, беше уреден патот низ шумата и беа изградени неколку дрвени мостови со цел да се олесни одењето со минимална човечка интервенција. Испреплетени дрвја и гранки кои патуваат во сите правци, необични карпести формации покриени со мов, пештери, патеки за навивање, мостови направени од корени на дрвјата и општата атмосфера во шумата ја прават навистина посебна, па не е ни чудо што привлекува толку многу посетители, без оглед на возраста.

Со цел да се избегне гужва и сите да уживаат во глетката во мир, тука има доста посетители. Надвор има многу објекти, па можете да одморите пред следната дестинација во кафуле, продавница, ливада за излети или фарма на локални животни.

До Пигзвуд се стигнува по пат, а за дополнителна забава, на вашиот мобилен телефон ќе има апликација „Пазвулвуд“, која ве вклучува во интерактивна игра, лов на римски богатства.

Прегледи:
667
Објавено на:
06.01.2021