Категории

24 работи што треба да ги направите додека сте уште млади

Младоста е време на огромна енергија и спонтани активности. Тоа е период кога времето оди толку бавно, и се чини дека сè е уште напред и животот ќе биде вечен. Ние често си кажуваме: „Јас сум уште млад. Сè уште имам време да патувам, да учам странски јазици, да најдам некој посебен…” Но, често откриваме дека времето поминува побрзо отколку што мислиме. Затоа, не трошете го вашето време сонувајќи за својот живот – живејте ги своите соништа!

Денес, ви споделуваме список на одлични работи што треба да ги испробате денес без да чекате „вистинско време“.

1. Гледајте изгрејсонце на невообичаено место

Без разлика дали станува збор за некое езеро, мал остров во океанот или покривот на една висококатница во вашиот роден град, секое место ќе биде одлично. Само оставете го вашиот кревет со нежни зраци на утринското сонце и не заборавајте да замислите желба додека гледате како започнува нов ден.

2. Патувајте


Велат дека луѓето кои трошат пари на патувања наместо на облека и бескорисни работи се многу посреќни. Понекогаш дури и мало патување во соседен град може да ви отвори нов свет, а камоли да посетувате странски земји!

3. Најдете време за вашиот помлад брат или сестра


Постарите браќа и сестри секогаш имаат многу работи да направат, но никогаш нема да жалат за времето поминато со нивните помлади браќа и сестри. Тие растат многу брзо и може да откриете дека имате многу заедничко.

4. Не сонувајте за китсурфање! Направете го!

Дали сакате да свирите виолина или да танцувате хип-хоп? Или можеби сте прочитале сè што може да се знае за скејтборд или за китсурфинг? Ако е така, дефинитивно е време да се преселите од теорија во пракса!

5. Победете ги вашите стравови

Стравувањата од темница, висина или вода се всушност многу честа работа. Но, подобро е да ги предизвикате вашите фобии и да станете посилни и слободни.

6. Не поминувајте покрај оние на кои им е потребна вашата помош

Можеби можете да направите малку магија за некој на кој навистина му треба. Можете да започнете со нешто мало на почетокот, како да донирате малку храна во вашето локално засолниште за животни.

7. Изнесете ја вашата најневеројатна идеја во реалност

Дефинитивно можете да го направите тоа! Дури и да го направите првиот чекор кон вашиот сон е мала победа.

8. Најдете време за студирање

Испитите секогаш доаѓаат порано отколку што мислите! Не измислувајте изговори за да ја одложите вашата подготовка. Искористете ја секоја можност да го ревидирате материјалот.

9. Натпреварувајте се за да постигнете повеќе

Духот на конкуренција ќе ви помогне да постигнете подобри резултати во која било област, без разлика дали се работи за готвење, архитектура, дизајн, кино или археологија. Само продолжете да работите напорно!

10. Искористете ја секоја можност да научите од мајстор

Се разбира, обидите и грешките понекогаш се единствениот начин да се стекне искуство. Но, може значително да ги намалите грешките ако најдете мудар учител.

11. Одете на карневал со вашите пријатели

Незаборавни впечатоци, живописни емоции и пулсирачка енергија на животот. Овој настан не треба да се пропушти!

12. Остварете го вашиот сон од детството

Детските соништа немаат граници! Ние се замислуваме во различни сценарија и сакаме да станеме астронаути или пожарникари. Па, што нè спречува да ги исполниме своите соништа?

13. Танцувајте во баричките во непознат град!

Уживајте во вашата младост и слободата што доаѓа со неа. Погледнете кон небото и радувајте се на сонцето, ветерот или дождот. Биди среќни без оглед на се!

14. Пронајдете храброст да бидете свои

Кога станува збор за креативноста, ниту еден страв и никаква пречка не треба да ве спречуваат да го правите она што сакате да го правите! Само пуштете се и бидете сами!

15. Борба за својата љубов!


Секоја врска има свои падови и падови. Тешките периоди во вашиот живот можат или да ја зајакнат или ослабат вашата врска. Ваш индивидуален избор ќе направи разлика.

16. Не плашете се да се валкате правејќи ја нашата планета почиста

Имаме само еден дом во овој огромен универзум: нашата прекрасна планета Земја. Ајде да се грижиме за тоа!

17. Одлучи да оставиш барем една лоша навика

Никој од нас не е совршен. Сите имаме лоша навика или две без кои би можеле да се справиме. Одлучете се за она што можете да го оставите денес и преземете акција кон вашата цел.

18. Покажете ја вашата креативност


Додадете повеќе боја и возбуда во вашите монотони денови. Бидете креативни насекаде – дома, на работа или на слободно време. Дури и редовната прошетка во вашето соседство може да се претвори во фасцинантна авантура.

19. Дружете се со вашите пријатели околу камперскиот оган.

Современата технологија ви дава многу начини за дружење. Дискусиите на социјалните мрежи, конференциите преку Интернет и разговорите на Скајп можат да ви помогнат да бидете во контакт со вашите блиски пријатели. Но, да поминете една вечер околу камперскиот оган раскажувајќи приказни за старите времиња, ќе биде незаборавно искуство.

20. Зборувај со баба ти

Се лажете ако мислите дека вашата баба е експерт само во готвењето. Нашите баби имаат многу тајни, а водењето разговор од срце со вашата баба може да биде поефикасно од скапите сесии за психијатриско советување.

21. Гледајте ги природните појави не само преку Интернет

Дури и најнапредниот екран не може да ја пренесе вистинската убавина на природата. Забавете го темпото, почувствувајте го ветерот, помирисајте го воздухот. Слушајте ги птиците и гледајте го небото.

22. Придружете се на танцов клуб

Кога имате ритам во вас, ништо не може да ве спречи да танцувате … дури и некои вишок килограми! Танцувањето нема ограничувања кога станува збор за возраста, големината или обликот на телото. Само танцувајте со целото свое срце и почувствувајте ја слободата.

23. Не плашете се од одговорност

Постојат избори што само вие можете да ги направите. Ако преземеме одговорност за нечиј живот, стануваме помудри и посреќни.

24. Запомнете, целиот свет е отворен за вас!

Понекогаш животот нè става на сурово судење, но исто така е полн со среќни и незаборавни моменти. Кога сте млади, целиот свет е отворен за вас! Не заборавајте за тоа.

Прегледи:
590
Објавено на:
21.03.2021