Категории

5 европски градови идеални за празнични викенд патувања

Викендите во текот на јануари се совршено време да отпатувате некаде со пријателите или семејството. Затоа ви предлагаме неколку европски градови до кои можете да стигнете по неколку часа возење и да уживате во прекрасната празнична атмосфера. Избравме 5 градови совршени за продолжен викенд.

Виена

По само неколку часа возење ќе најдете вистинска австриска празнична авантура. Виена е вистински спој на еуфорија и историја за време на празниците, што го прави еден од најатрактивните градови за време на празниците. На улиците во Виена можете да купите прекрасни сувенири, да пробате различни специјалитети, како и да учествувате во празнични работилници.

 

Прага

Ако сè уште не сте ја посетиле Прага, следните продолжени викенди се совршена можност да го сторите тоа. Покрај вкусната храна и пијалоци, ќе имате можност да посетите и бројни музеи, како и да уживате во празничниот дух. Бидејќи туристите од целиот свет ја посетуваат Прага во зима, позитивната енергија е сеприсутна и се гарантира добар провод.

 

Познан

Познан е полски град идеален за викенд одмор. Минатата година за прв пат беше организирана празнична декорација и веднаш беше вклучен во списокот на 10-те најубави европски дестинации. Еден дел од центарот на градот е особено посветен на мразот, бидејќи тука се одржува фестивал на скулптури со мраз, на кој учествуваат уметници од целиот свет.

 

Будимпешта

Град украсен со фенери, бесплатно лизгање, како и вкусни колбаси се неопходен дел од авантурата во Будимпешта. Околу катедралата има организирана чаршија, во која има голема елка. Со оглед на тоа што се пристигнува многу брзо, ова е идеална дестинација за викенд патување.

 

Лајпциг

Лајпциг крие една од најстарите празнични магии во Европа, па и во Германија. Градскиот плоштад се претвора во празнична идила. Атмосферата е пријатна, празнична и пријателски настроените луѓе ќе ве пречекаат и ќе ви понудат многу локални специјалитети.

Прегледи:
413
Објавено на:
10.01.2020