Категории

5 најдобри градови што треба да ги посетите во Бразил

Бразил е земја на спектакуларни карневали, одличен фудбал и прекрасни плажи, но овој рај има многу повеќе да понуди од туристичките атракции. Еве пет најдобри градови што треба да ги посетите во Бразил.

1. Бразилија

Главниот град на Бразил -Бразилија е популарна дестинација за посетители од целиот свет. Но, Бразилија има нешто за секого кога станува збор за култура и забава, вклучувајќи ги Музејот на Бразилија, музејот на федерални резерви и Националниот театар кои се меѓу најпопуларните. Љубителите на спортот исто така ќе бидат задоволни кога ќе слушнат дека има неколку професионални фудбалски стадиони, а ноќниот живот во Бразилија е на едно сосема друго ниво.

Движењето околу Бразилија е лесно, благодарение на одличните мрежи за јавен превоз и добро поврзаниот аеродром што го прави доаѓањето до другите градови во Бразил и пошироко.

 

2. Рио де Жанеиро

Рио де Жанеиро е во рацете на најпопуларниот град во Бразил, при што многу странци лажно веруваат дека ова е главен град на земјата. Како домаќин на најспектакуларните карневали во светот, зачудувачки плажи Рио де Жанеиро е една од најатрактивните туристички дестинации во светот. Песочните плажи Копакабана и Ипанема, наредени со бесконечни редови на палми, се крајните места на Рио за одмор и сончање, додека панорамскиот Национален парк Корковадо и планината Сугарлоаф се вистински третмани за очите.

3. Сао Паоло
Со население од над 12 милиони луѓе, Сао Паоло е раздвижен и хаотичен град кој може да биде разочарувачки за оние кои не можат да издржат живеење во еден голем град. Сепак, оние што уживаат во живи места, ќе го најдат Сао Паоло многу забавен благодарение на разновидната културна мешавина и многуте ресторани, барови и ноќни клубови.

4. Форталеза
Сместена во северниот дел на Бразил, Форталеза е уште еден популарен град заради растечката економија. Љубителите на природата ќе го најдат градот многу привлечен благодарение на неговата бујна флора и изобилство на животински свет. Интересна и уникатна карактеристика на Форталеза е традиционалниот риболов познат како џангада што можете да го видите во близина на некои од плажите на градот.

5. Куритиба

Централно лоцирана, Куритиба е најголемиот град во јужниот дел на Бразил и е еден од најзелените големи градови во Бразил со големи пешачки области и автобуски мрежи кои претставуваат светски познат пример за беспрекорно урбанистичко планирање.

Неговата централна локација е во срцето на Јужна Америкаи е одговорна за економскиот раст на Куритиба, политичката стабилност и големата поврзаност со другите делови на земјата. Благата океанска клима ја прави уште попријатна од другите бразилски градови, а нејзините големи зелени површини овозможуваат парче природа во средината на урбаната џунгла.

Прегледи:
637
Категории:
Патувања
Објавено на:
27.08.2020