Категории

Кои намирници никако не смеете да ги замрзнувате

Замрзнувањето на месото не е проблем, но не можете да замрзнете месо кое е веќе одмрзнато…

Со зголемувањето на трошоците за живот, сите бараме начини да заштедиме, а масовното готвење и замрзнувањето на храната е одличен начин за тоа. Замрзнувачот е идеален начин да го продолжите животниот век на вашата храна и да избегнете премногу отпад. Но, како што објави The Sun, постојат ограничувања за тоа што можете да чувате во замрзнувачот. Еве неколку работи кои не можат да ги преживеат температурите под нулата.

Јајца
Замрзнувањето на цело јајце е голема грешка, па ако сте ги купиле на големо, ќе треба да се погрижите да ги јадете пред да се влошат. Суровите јајца ќе се прошират во замрзнувачот, предизвикувајќи пукање на лушпата. Ако навистина треба да ги чувате подолго, можете да ги искршите, да ги камшикувате и да ги замрзнете во херметичка кеса.

Одмрзнато месо
Замрзнувањето на месото не е проблем, но не можете да замрзнете месо што е веќе одмрзнато. Ова може да биде опасно, а повторното замрзнување ја влошува текстурата на месото.

Кремасти јадења
Ако ви останало пире од карфиол, подобро изедете го следниот ден, бидејќи за жал тоа јадење не можете да го чувате во замрзнувач. Сè што е на база на крем може да се одвои или да се завитка кога се чува во замрзнувач – тоа не значи дека е небезбедно, само дека воопшто не е вкусно.

Вино
Експертите за вино секогаш ќе ви кажат никогаш да не ставате вино во замрзнувач. Наместо тоа, вратете го капачето и чувајте го во фрижидер. Сепак, можете да го замрзнете и само кога повторно ќе се одмрзне на собна температура, ќе биде добар само за готвење, не и за пиење.

Мајонез
Јајцето и маслото се мешаат во мајонез. Тие не треба да се замрзнуваат бидејќи само ќе се одвојат, оставајќи ви огромна тегла масло и јајца.

Прегледи:
266
Објавено на:
09.07.2022