Категории

Кој цвет одговара на вашиот карактер според хороскопскиот знак?

Секој хороскопски знак има свои карактеристики, среќни бројки, омилена боја и одредени навики, но малкумина знаат дека секој има свој цвет кој му носи среќа. Ѕвездите, во комбинација со цвеќиња од бајките, можат да ви дадат подлабок увид за вас и вашиот хороскопски знак.

Дознајте кој е вашиот среќен цвет според хороскопскиот знак:

Овен: 21 март – 20 април – Орелски нокти
Како прв знак на Зодијакот, Овенот означува почеток на нешто ново. Овните се познати по своите младешки склоности кога станува збор за интеракција со светот околу нив – страсни, самоуверени и весели. Бидејќи орелските нокти цветаат во рана пролет, сезоната која најмногу се поврзува со повторното раѓање и новите искуства е поврзана со Овенот!

Бик: 21 април – 21 мај – Афион
Луѓето родени во знакот Бик се силни, сочувствителни и сакаат да бидат опкружени со љубов и природна убавина. И покрај фактот дека имаат убави цвеќиња, афионот е класифициран како плевел – отпорен е, расте и во најзапуштените области. Исто како цвет од афион, Биковите стојат на своето место во најголемите предизвици, особено во работите за кои имаат страст. Тие зрачат со убавина и позитивност.

Близнаци: 22 мај – 21 јуни – Лаванда
Бујниот изглед на лавандата совршено се вклопува со социјалната и енергичната природа на Близнаците. Лавандата е позната по различните намени, слична на сестраната личност на Близнаците. Колку и да се оригинални, лавандата е совршен роденденски подарок за прекрасно неповторливите Близнаци во вашиот живот.

Рак: 22 јуни – 22 јули – Бела роза
Познато е дека раковите се многу имагинативни и емотивни. Иако одвреме-навреме уживаат во авантурите, Раковите утеха наоѓаат во држењето до она што го знаат. Како и деликатната природа на луѓето родени под хороскопскиот знак Рак, белите рози се елегантни, суптилни и универзално обожавани. Белите рози се симболизирани како чисти и невини, исто како и чувствителната природа на Ракот. Но, бидете нежни со овој знак, бидејќи како нивниот цвет и тие имаат трнлива страна.

Лав: 23 јули – 22 август – Сончоглед
Можеби единствените луѓе кои се подружељубиви и поотворени од Близнаците се родени во знакот Лав. Со нивното цврсто држење кое предизвикува насмевка на лицето на сите што ќе ги сретнат, сосема е природно нивниот цвет да биде исто толку „сончев“ како и тие! Сончогледите ги добиваат своите лојални и светли карактеристики од склоноста да го свртат лицето кон Сонцето. Слично на тоа, Лавовите не се срамежливи кога треба да бидат во центарот на вниманието и тоа особено ги привлекува.

Девица: 23 август – 23 септември – Лутиче
Можеби Девиците не сакаат секогаш да бидат во центарот на вниманието, но не дозволувајте нивната срамежливост да ве измами. Откако ќе ги запознаете, почнува да се покажува нивната забавна личност. Исто како суптилно убавата метеница, Девиците се организирани, уредни и уживаат да се истакнат. Овој цвет обично ја симболизира уредноста поради неговата софистицирана структура и дизајн.

Вага: 24 септември – 23 октомври – Роза
Исто како класична роза, Вагите ги обожаваат сите што ќе ги сретнат. Како симбол на мирот и љубовта, розите совршено ја надополнуваат страста на Вагата за правда и силно чувство за добро и погрешно. Вагите честопати можат да се вклопат во секоја општествена атмосфера бидејќи нивното мирно однесување и отворената личност лесно можат да предизвикаат насмевка на сечие лице, слична на роза. Исто како и заразната топлина на Вагата, така и розите растат како низ целиот свет. Тие шират љубов каде и да се.

Шкорпија: 24 октомври – 22 ноември – Гераниум
Како и многу ливчиња од здравец, Шкорпиите имаат многу страни и никогаш не дозволуваат некој целосно да знае што мислат. Откако ќе помислите дека ја познавате Шкорпијата, тие брзо ќе ви ја покажат другата, сосема неочекувана страна од себе. Овој симетричен цвет на Зодијакот со пет ливчиња расте во цврсти кластери, слично на тенденцијата на Шкорпијата, која држи тесен круг на блиски пријатели и семејството околу себе. Мал круг на Шкорпии ќе ја запознае почувствителната страна и покрај тоа што надворешниот свет ги гледа како мистерија. Цветовите на здравец доаѓаат во многу бои, исто како и СШорпиите – очекувајте го од нив неочекуваното.

Стрелец: 23 ноември – 21 декември – Каранфилче
Како и каранфилите, родените во знакот Стрелец се силни, но убави. Бидејќи Стрелецот е познат по својата отвореност кон љубовта, логично е овој знак да се спои со едно од најчесто избраните цвеќиња за свадба! Каранфилите се симбол на љубовта бидејќи често се најдолготрајните цвеќиња во букетот. Стрелецот е огнен знак, познат по својата авантуристичка природа, исто како што цути каранфилот во разгранети или чаталести кластери. Огнениот знак не сака да се скротува и секогаш ќе има отворен ум во своите напори.

Јарец: 22 декември – 20 јануари – дневен и ноќен цвет
Исто како и денот и ноќта, Јарците стануваат подобри со годините! Познати по тоа што се вредни и упорни, Јарците уживаат да ги покажуваат плодовите на својот труд, слично на новоформираните, впечатливи цветови на ова растение. Цвета дење и ноќе во постудените месеци. Ова е издржливо растение кое може да преживее услови на замрзнување, за разлика од другите растенија кои обично бараат сончеви или делумно сончеви позиции. Јарците, исто како и нивниот хороскопски цвет, се воини и во најтешки услови.

Водолија: 21 јануари – 19 февруари – Орхидеја
Нека не ве залажува срамежливиот став на Водолијата. Иако понекогаш знаат да бидат тивки, тие се неверојатно енергични и ексцентрични во друштво на пријатели на кои им веруваат. Покрај тоа, тие се исклучително интелигентни и вредни во решавањето на проблемите. Се разбира, силен, но нежен цвет како орхидеја е совршен подарок за Водолија. Егзотичниот облик на растението се усогласува со ексцентричната личност на Водолија. Можеби овој знак не е во центарот на вниманието, но секако не им пречи да отстапат од нормата.

Риби: 20 февруари – 20 март – Лотус
Бидејќи нивниот елемент е водата, а симболот е две риби, можеби ниту еден пар не оди подобро заедно од лотосот и Рибите. Со уметнички вештини и сите чудни работи, Рибите уживаат во уникатни изрази на наклонетост. Овој воден печат е познат по тоа што е прилично сонлив, имагинативен и чувствителен. Нивниот животен став е сличен на околината на водни лилјани – плитки езерца, езера и рабовите на бавните потоци. Шармантните Риби секогаш се придржуваат до својот тек.

Прегледи:
490
Објавено на:
07.02.2022