Категории

Мајка ја претворила домашната градина во мини Диноленд парк за своето 5-годишно синче

Келимари Хаус (35) од Вестон-супер-Мареа ги оствари соништата на нејзиниот петгодишен син Брајсон и ја претвори градината во Диноленд, каде што е нареден секој последен детал за диносаурусите. Забележа дека нејзиниот стар дрвен под на терасата почна да скапува и помисли дека е време да ја обнови терасата. Тогаш и дојде идејата дека може да стори нешто за нејзиниот син затоа што тој бил ‘опседнат’ со диносаурусите со години.

Инспирацијата за градината ја пронашол прелистувајќи разни групи на Фејсбук. Таму открила луѓе кои висат украсни завеси на нивните тераси. „Кога го видов тоа, знаев дека треба да ги барам завесите на диносаурусот и ги најдов“, објасни таа.
Остатокот од залихите го пронашла и по ефтина цена, а бесплатно преземаше украсни камења со различни форми и големини од Фејсбук пазарот. Таа исто така купи песок и потроши вкупно околу 500 км на реновирање на градината.

„Градинарните диносауруси беа на акција „купи двајца, земи еден бесплатно“. Исто така, ги купив двата дланка Феникс од B&Q. Тоа беше исто така фантастична понуда, бидејќи во повеќето места тие се продаваат по цена од над 70 КМ. Јас ги добив моите двајца за 32 км – вели мајка ми. Од старите дрвени подови, Келимари создаде жардиниери. Најскапиот дел беше тревата“, вели мајката.

За да го постави, таа најпрво мораше да стави камени камења, да го покри подот со камчиња и да го израмни песокот пред да ја положи тревата, пренесува 24сата.хр. Сега Келимари има брилијантен отворен простор за нејзиниот син да игра украсена со 15 различни видови диносауруси. Во градината има и колекција на камења и растенија кои растат во жардиниера на страна. Таа додаде и стол со ќебиња и перници за да им даде место за релаксација.