Категории

Макарони со зелен песто сос (РЕЦЕПТ)

Доколку немате идеја за денешниот ручек, или пак сакате да го изненадите партнерот со вкусен оброк, подгответе ги овие вкусни тестенини.

Состојки:

За 4 особи
 • 400 гр макарони
 • 2 авокада (400 гр)
 • 20 гр свеж босилек
 • 10 гр свеж кориандер
 • 1 чешне лук
 • ½ лимон, сок
 • 100 мл маслиново масло
 • 60 гр изрендан пармезан
 • сол

Подготовка:

 1. Макароните варете ги во солена вода.
 2. Авокадото преполовете го, отстранете ја семката, излупете го и исечкајте го на парчиња.
 3. Исечкајте го лукот, босилекот и кориандерот и исцедете половина лимон.
 4. Изматете го во блендер авокадото, лукот, 2/3 исечкан босилек и кориандерот, полека додадете маслиново масло и лимонов сок, по желба.
 5. На крај измешајте го преостанатиот босилек и кориандер, половина пармезан и зачинете со сол.
 6. Измешајте ги сварените тестенини со песто, истурете го останатиот пармезан и послужете.

Добар апетит!