Категории

Подготовете се за на плажа – Коктел од суви сливи кој топи вишок килограми и масти

Ние често ги обвинуваме мрзливите црева за вишокот тежина, особено за оние околу стомакот, кои спречуваат согорување на маснотии и елиминирање на нечистотиите од телото. Нутриционистите тврдат дека постои решение и тоа е многу едноставно. Одговорот лежи во здрав коктел со сливи, што треба да го земате за појадок на празен стомак или навечер.

СОСТОЈКИ:

  • 6 сливи
  • 2 лажици овесна каша
  • 1 лажица семе од лен
  • 1 лажичка какао
  • 300 мл кефир / јогурт

ПОДГОТОВКА:
Истурете 100 мл вода сливи. Кога водата ќе зоврие, оставете ги да отстојат 10 минути.

Во меѓувреме, истурете овесна каша, мелен лен и какао. Додадете 300 мл јогурт или кефир.

Ситно исецкајте ги сливите и додадете во смесата, а потоа оставете го коктелот во фрижидер да отстои преку ноќ. Консумирајте го наутро на празен стомак. Можете да додадете цимет.

Овој пијалок го забрзува метаболизмот, а исто така има корисен ефект врз кожата, косата и ноктите.