Категории

РЕЦЕПТ: Брз десерт – М&M колачиња кои се прават за само 2 минути

Колку пати сте посакале да направите десерт, но се откажавте затоа што никогаш немате доволно време да мешате и да печете? За сите такви, основачот на австралиската слаткарница Cake Mail, Зони Масад, сподели на Инстаграм рецепт за колаче М & М за кое, како што рече, се доволни две минути.

„Еве како можете да печете колаче за М & М во микробранова печка“ – вели Масад и демонстрира како прво да изгмечете половина банана со вилушка во сад. Потоа додава четири лажички брашно и една кафена лажичка путер од кикирики во бананата, и меша мешавини М & М во смесата како последна состојка и го обликува тестото во кружен бисквит.

Претприемачот го става на чинија обложена со хартија за печење и завршува со попрскување бонбони М & М. – Ставете го тестото во микробранова печка една минута и уживајте! – рече Масад во својот видео рецепт кој ги воодушеви корисниците на социјалните мрежи, а некои дури имаа и совети:

„Одлична идеја, направив неколку мали бисквити и ги испеков во рерна – напишала една девојка.
„Морам да признаам дека не личат на ништо, но затоа се супер вкусни“ – прокоментира друг корисник.

 

Прегледи:
480
Објавено на:
23.07.2021