Категории

РЕЦЕПТ: Чиа пудинг со смокви – Здрав десерт полн со хранливи состојки

Семето Чиа е одличен избор за здрав оброк или ужинка доколку се грижите за урамнотежена исхрана. Семето му помага на нашето тело како извор на железо, калциум, магнезиум, но и со содржина на важни антиоксиданси.

Ќе бидете најзадоволни од фактот дека не треба да го готвите овој лесен десерт. Потребни се чиа семе, малку растително млеко како што се соја, бадем, кокос и сезонско овошје. Но, за подготовка на пудинг чиа, покрај горенаведеното, се земаат предвид и други состојки, јогурт и кравјо млеко, чоколадо, какао, ореви, сушено овошје, банани, путер од кикирики.

Семето Чиа е одличен избор за здрав оброк или ужинка доколку се грижите за урамнотежена исхрана. Семето му помага на нашето тело како извор на железо, калциум, магнезиум, но и со содржина на важни антиоксиданси, Ќе бидете најзадоволни од фактот дека не треба да го готвите овој лесен десерт. Потребни се чиа семе, малку растително млеко како што се соја, бадем, кокос и сезонско овошје.

Но, за подготовка на пудинг чиа, покрај горенаведеното, се земаат предвид и други состојки, јогурт и кравјо млеко, чоколадо, какао, ореви, сушено овошје, банани, путер од кикирики. Можете исто така да однесете оброк подготвен на овој начин до теглата на работа. Во нашиот случај ние користиме смокви како природен засладувач. Семето Чиа за кратко време доби голема популарност и обожаватели, па искрено се надеваме дека ќе ги вклучите во вашата исхрана.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • 300 мл бадемово млеко,
  • 50 гр чиа семе
  • 1-2 лажици maltex (ако сакате послатко)
  • неколку колачиња од овес или само снегулки
  • 100 гр смокви
  • 100 гр овошје за декорација

ПОДГОТОВКА:

Смоквите измијте ги и исечете ги на прстени. Измешајте ги чиа семето со млекото и засладувачот во посебен сад и добро измешајте. Скршете ги бисквитите, потоа ставете ги на дното од садот, истурете малку млеко со семките. Оставете го пудинг во фрижидер неколку часа или преку ноќ.Одозгора ставете овошје за декорација. Послужете го десертот ладен. Смесата може да се истури во неколку мали чинии за сервирање.

Прегледи:
543
Објавено на:
14.09.2021