Категории

РЕЦЕПТ: Диетален, здрав и вкусен чоколаден десерт од 3 состојки

Чоколаден крем со само 3 состојки – посен, диетален, здрав и навистина вкусен! Еве рецепт за намаз кој ќе го сака целото семејство…

Овој чоколаден крем лесно се прави, а ќе биде омилен намаз во вашата продавница. Тоа е поздрава, веганска варијанта на слатки намази и има интензивен вкус на чоколадо, а најважно е што не содржи бел шеќер и хемикалии. Диететски е, здрав и исклучително вкусен. Не содржи јајца и млеко, па можете да го јадете за време на постот, или ако изберете веганска исхрана.

Намазот можете да го чувате во фрижидер најмногу 4 до 5 дена, па најдобро е да направите мали количини. Нема да биде дополнителна работа бидејќи се подготвува толку едноставно и за помалку од 10 минути, што значи дека секогаш можете да имате чуван чоколаден крем на вашата маса.

Состојки:

  • 185 грама авокадо
  • 100 гр темно чоколадо од 70% какао
  • 1 лажичка кокосово масло

Подготовка:

Излупете го авокадото и изрендајте го. Истурете го авокадото во блендер и мешајте додека не добиете еднолична смеса од каша. Темната чоколада поделете ја на коцки, па ставете ја во шерпа заедно со кокосово масло и стопете ја додека не добиете течна смеса. Измешајте ја чоколадната смеса со авокадото, па добро измешајте додека не се соедини. Истурете во тегла и оставете да отстои малку. Ќе добиете идеален намаз за леб или тост.

Прегледи:
620
Објавено на:
27.10.2021