Категории

РЕЦЕПТ: Домашен сок од малини кој го прочистува организмот од токсини

Малините се познати како многу лековито овошје чија сезона штотуку започнува и може да се користат свежи, особено како сок.
Познато е дека сокот од малина е одличен природен стимулатор на имунитет, а докажано е дека има некои антиоксидантни својства и антиканцерогени ефекти.

Сокот или сирупот од малина е богат со витамини и минерали, практично во иста мера како и свежото овошје, особено ако не додадете премногу шеќер и конзерванс. Значи, природниот сок од малина, кој се создава со цедење на самиот плод, е богат со витамин Ц и Б6, како и магнезиум, калиум, железо и омега-3 масни киселини. Исто така, содржи корисни растителни влакна, кои ја олеснуваат работата на дигестивниот систем и ја подобруваат варењето и ресорпцијата на хранливите материи. Како малини, богати со органски киселини, пектин, целулоза, витамин Ц, витамини А, Б2, ПП, како и бета-ситостерол – супстанца која има антисклеротични својства.

Содржи кумарин, супстанца која го нормализира згрутчувањето на крвта, како и антоцијанини, кои помагаат во зајакнување на крвните садови. Малините се богати со бакар, железо и фолна киселина. Малината е неопходна за превенција од атеросклероза, а нејзиниот сок не се препорачува за заболувања на црниот дроб и алергии на влакнести плодови.

Здравствени придобивки од малини:

– Сокот од малина често се користи за настинки, а содржината на целулоза во ова црвено овошје го прави идеален за чистење на желудникот.

– Овој сок се користи за спречување на проблеми со простатата, како и за зголемување на либидото и неврастенија.

– Пектините во сокот од малина помагаат во отстранување на штетните материи од организмот – жолчни киселини, соли на тешки метали, радионуклиди, холестерол.

– Спречува формирање на рак и спречува размножување на малигни клетки – благодарение на супстанцијата наречена елагинска киселина.

– Има антиоксидативно дејство што значи спречување на влијанието на слободните радикали на кислород врз организмот, и спречува сериозни болести и состојби, вклучително и рак.

– Ја подобрува работата на срцето и крвните садови, спречува атеросклероза и спречува срцеви заболувања – благодарение на супстанциите познати како антоцијанини.

– Благодарение на високата концентрација на витамин Ц, спречува и третира вирусни / бактериски инфекции и ја подобрува општата состојба на имунолошкиот систем.

– Спречува и ги ублажува хроничните воспалителни состојби во организмот, благодарение на соработката на витамин Ц и антиоксидантни материи од сокот од малина.

– Го намалува високиот артериски крвен притисок и ја подобрува циркулацијата благодарение на високите концентрации на калиум минерали.

– Спречува развој на хиперкоагулабилни состојби, што го намалува ризикот од згрутчување на крвта, како и болести на срцето и крвните садови, како и ризик од мозочен удар.

– Одлично за слабеење и слабеење – благодарение на растителните влакна богати со сок, како и на мал број калории.

– Ако имате проблеми со кожата, сокот од малина е идеален помагател во разубавувањето. Ако имате црни точки и мозолчиња или брчки, маските од малина се неверојатни.

РЕЦЕПТ ЗА СОК ОД МАЛИНИ:

Едно од најздравите е дефинитивно рецептот за свеж сок од малина и најдобро е да се подготви кога ова овошје е сезона на берба.

СОСТОЈКИ:

  • 2 чаши свежо набрани и измиени малини
  • 2 лажички мед
  • половина чаша вода

    Најдобро е да ги ставите сите состојки во блендер и добро да се мешате за овој наједноставен сок од малина, и да го пиете сокот свеж, разладен ако сакате.

Прегледи:
893
Објавено на:
05.06.2021