Категории

РЕЦЕПТ: Како да подготвите кисело млеко во домашни услови – Едноставен и брз рецепт

Денес, сè повеќе луѓе почнуваат да подготвуваат некои намирници дома за да избегнат намирници полни со конзерванси на од полиците на продавниците, а сè повеќе луѓе сфаќаат дека подготвувањето леб, јогурт, бисквити, чоколадо воопшто не е комплицирано и е всушност многу поздрава опција.

Исто како и наведените состојки, можете да подготвите кисело млеко самостојно – имаме два рецепти од по три состојки!Подготовката не трае долго, но треба да бидете трпеливи пред да ја пробате.

sour cream in a bowl

 

СОСТОЈКИ ЗА ПРВ РЕЦЕПТ:

  • 600 мл полномасно млеко (3,2% мм)
  • 1 лажица кисело млеко
  • 1 лажица павлака

ПОДГОТОВКА:
Загрејте го млекото на тивок оган додека не се зоврие. Во посебен сад измешајте ја киселата павлака и киселото млеко за да добиете униформа смеса, па додадете ја во загреаното млеко, промешајте добро да се соедини и покријте со најлонска фолија. Ставете го во близина на извор на топлина или на радијатор што не се стопил. Ставете го во фрижидер добро да се излади пред да го послужите.

СОСТОЈКИ ЗА ВТОР РЕЦЕПТ:

  • 1/4 чаша полномасно млеко
  • 1 лажичка дестилиран бел оцет
  • 1 чаша слатка павлака

ПОДГОТОВКА:
Изматете ги млекото и оцетот во сад и оставете ги да отстојат 10 минути. Потоа, ставете слатка павлака во тегла, додадете мешавина од млеко и оцет и добро измешајте. Покријте ја теглата – можете да користите капак, но и кујнска крпа што ќе ја затегнете со гума.

Оставете ја смесата да отстои најмалку 24 часа на собна температура, а за уште подобар резултат можете да ја оставите 48 часа. Ќе дојде до ферментација и смесата ќе се згусне – и еве го киселото млеко!

Добро изладете го млекото пред да го сервирате.

Прегледи:
622
Објавено на:
10.01.2021