Категории

РЕЦЕПТ: Кето диета – Рецепт за мусака со зелка и сирење

Правилото на кето диетата е јасно – ограничена потрошувачка на јаглени хидрати. Тоа значи дека се дозволени само одредени видови храна – сите џемпери од месо и риба, одредени млечни производи и повеќето зеленчуци.

Доколку ви треба идеја за кето рецепт, или само предлог за малку поинаков ручек, пробајте го рецептот за сочна мусака со зелка и сирење. Бидејќи нема месо, тоа може да го јаде секој што почитува вегетаријанска исхрана.

СОСТОЈКИ:

  • 1 главица зелка
  • 1 кромид
  • 2 лажички ситно сечкан лук
  • 180 гр крем сирење
  • 170 гр чедар сирење
  • 1 1/2 чаши павлака за готвење
  • 8 лажици стопен путер
  • зачини по желба

ПОДГОТОВКА:
Загрејте ја рерната на 200 степени. Во меѓувреме, во длабока тава на путер пропржете ги ситно сечканиот кромид и лукот. Додадете ја ренданата зелка и полека мешајќи оставете ја да се крчка во сопствениот сок 7-10 минути. Истурете крем за готвење и крем сирење, додадете зачини по вкус и оставете на оган уште 5 минути. Кога е готова, смесата истурете ја во подмачкан огноотпорен сад, посипете со рендан чедар и печете во рерна 15-20 минути додека кашкавалот се растопи и добие златна боја.

Пријатно!

Прегледи:
440
Објавено на:
20.11.2021