Категории

РЕЦЕПТ: Лесна оброк-салата со тестенини идеална за летните денови

За време на жешките летни денови, последното нешто што им паѓа на ум на повеќето луѓе е да го вклучат шпоретот, барем на подолго време. Затоа салатите се прв, единствен и чест избор.

Состојки:

  • 250 гр тестенини
  • 180 гр кисела павлака
  • 100 гр мајонез
  • 1 свежа зелена пиперка
  • 100 гр пилешки гради
  • 10 парчиња зелени маслинки
  • 50 гр конзервирана пченка
  • сол, црн бибер

Подготовка:

Пиперката и мисиркините гради исечкајте ги на еднакви, мали коцки. Исечете го путерот на половини, а потоа секој на три дела. Се става се во еден сад, па се додава павлаката, мајонезот и слатката пченка и убаво се соединува. Сварете ги тестенините во солена вода. Изладете ги и исплакнете ги под млаз ладна вода, а потоа додајте ги во останатите состојки. Посолете, бибер и други зачини по вкус и оставете ја салатата добро да се излади.

Прегледи:
339
Објавено на:
21.06.2022