Категории

РЕЦЕПТ: Лесни и ароматични – Посни поховани тиквички

Заедно со сезонска салата, како главно јадење можете да ги послужите вака подготвените тиквички
пржени тиквички, посни јадења.

Тиквичките се омилен летен зеленчук, бидејќи нуди неколку опции за приготвување јадења – било како прилог или како главен оброк. Рецепти со тиквички има многу, а ние ви носиме еден кој можете да го зачувате во деновите на постот, особено ако сте љубител на пржениот зеленчук.

Заедно со сезонска салата, вака пржените тиквички можете да ги послужите како главно јадење секогаш кога ќе се запрашате што да подготвите за ручек, а јадењето е брзо, лесно и вкусно.

Состојки:

  • 2 поголеми тиквички
  • 100 гр. бело брашно
  • 100 гр. пченкарно брашно
  • 250 мл. пиво
  • сол, бел лук
  • зачини по желба
  • масло по желба

Подготовка:
Тиквичките добро измијте ги под млаз ладна вода (не ги лупете), па исечете ги на малку подебели прстени. Посолете ги, оставете ги да отстојат десетина минути, па исцедете ги од вишокот вода.

Прегледи:
1072
Објавено на:
12.07.2022