Категории

РЕЦЕПТ: Летна салата со тестенини и зеленчук

Во овој период на жештини, тестенини се секогаш добар избор, и овој рецепт ќе ви овозможи да уживате во неговиот сјај на сезонски зеленчук, со додавање на сирење што ќе му даде на јадењето неодолива кремаста текстура.

За печење модри патлиџани, домати и тиквички не е потребно многу напор и наука, а резултатот ќе ве воодушеви. Ставете го зеленчукот во рерна еден час, а потоа додадете тестенини и сирење и едноставно уживајте.

СОСТОЈКИ:

  • 300 гр шери домати, преполовени
  • 2 тиквички средни
  • 1 модар патлиџан, исечен на коцки
  • 1 лажица маслиново масло
  • 2 лажици мешани суви зачини
  • 75 гр моцарела, искината на ленти (може да се сервира и со лиснато сирење)
  • 150 гр тестенини
  • 3 лажици крем сирење
  • 1 прстофат сол

 

ПОДГОТОВКА:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Одделете една третина од шери доматите и оставете ги настрана за подоцна. Остатокот од доматите ставете ги на плехот за печење. Исечете ги тиквичките на половина по должина, потоа исечете ги на половинки и додајте ги заедно со модар патлиџан, масло, билки и малку сол во плехот за печење. Измешајте сè заедно и ставете го во рерна еден час. По половина час печење, добро промешајте. По 45 минути, ставете ја моцарелата на површината на зеленчукот и вратете ја да се пече останатите 15 минути за да се стопи сирењето.

Во меѓувреме, варете ги тестенините. Исцедете, зачувајте половина чаша вода од готвење на страна.

Откако ќе се испечат зеленчукот и моцарелата, измешајте ги со сварените тестенини. Потоа додадете крем сирење и малку вода што останува од готвењето на тестенините. Додадете сол по вкус и промешајте. Сервирајте на големи плитки чинии и додадете ги преостанатите свежи шери домати.

Пријатен апетит!

Прегледи:
476
Објавено на:
29.06.2021