Категории

РЕЦЕПТ: Пролетно смуди кое е вистинска витаминска бомба за организмот

Ако хронично имате недостаток на енергија на пролет, зошто да не пробате здрави и вкусни пијалоци како популарните смути, кои се совршен начин да внесете многу потребни хранливи материи во вашето тело.

Смудијата се омилен пијалок кој е подготвен за кратко време и совршен начин да ги измамите овошјето и зеленчукот на децата доколку не ги сакаат. Овошјето и зеленчукот секогаш можете да ги користите во фрижидер, а доколку ви треба енергија овие денови, еве еден одличен рецепт кој вклучува моркови и пиперки.

СОСТОЈКИ:

  • неколку моркови
  • пиперка
  • краставица
  • јаболко
  • половина лимон

Ставете ја сечканата храна во блендер и измиксајте: ова смути ќе го обожава вашето тело затоа што позитивно влијае на црниот дроб и општата состојба на организмот.

Дополнителни совети: Кога подготвувате смути, секогаш додавајте вода или на пр. сок од јаболко или портокал (по можност природен сок со што повеќе овошје и што е можно помалку додаден шеќер). Доколку сакате погусти смути, слободно додадете банана, авокадо. Додадете житарки како овесна каша или чии семиња ќе ви дадат посебна нота на вашиот здрав пијалок, а можете да додадете малку спанаќ, брокула, кељ, целер… Играјте и создадете здрав и вкусен пијалок на кој вашето тело ќе ви биде многу благодарно.

Прегледи:
523
Објавено на:
10.04.2021