Категории

РЕЦЕПТ: Вкусен џем од јагоди по традиционален рецепт

Сезоната на јагоди е кратка, па затоа е вистинско време да готвите неколку тегли со вкусен џем. Поискусните домаќинки ќе подготват и џем од јагоди, кој е шампион по вкус заедно со оној на сливите. Сепак, и за џем и за слатки се потребни одредени количини бел шеќер.

Ви донесовме едноставен рецепт за џем од јагоди без шеќер кој мириса на свежи јагоди, не се готви долго време и има фантастичен вкус. Поздрав е и може да се заслади од луѓе со ограничен внес на бел шеќер. Единствениот недостаток на овој вкусен џем е тоа што нема долг рок на траење и мора да се чува во фрижидер. Затоа, побрзајте додека ги има на пазарите, ние ви донесуваме рецепт за џем од јагоди каков што не сте пробале.

СОСТОЈКИ:

  • 1 кг јагоди
  • 2 лажици мед (или повеќе, ако сакате)
  • малку сок од лимон или рендана кора од лимон
  • можете да додадете семе од чиа на овој џем.

ПОДГОТОВКА:

Исечете ги јагодите на мали парчиња, додадете сок од лумен или кора од лимон и варете околу дваесет минути. На самиот крај, кога смесата е веќе униформа и густа, додадете мед. Чувајте го во фрижидер, може да трае до еден месец.

Бонус совет: Побарајте домашни јагоди за овој вкусен деликатес.

Прегледи:
537
Објавено на:
04.06.2021