Категории

РЕЦЕПТ: Вода од краставица – Ја чисти кожата од акни и ослободува од вишок килограми

Водата од краставица е здрава и ароматична замена за сите пијалоци што вообичаено ги консумирате, а исто така е одличен начин да се ослободите од вишокот килограми.

Патем, тоа е еден од омилените пијалоци на моделите, и сите оние кои се грижат за здрав начин на живот и сакаат да го исчистат телото од токсини. Бидејќи краставиците се извор на силикон, спортистите го користат и овој напиток, бидејќи помага да се обноват мускулите и ткивата. Благодарение на калиумот, краставицата е квалитетна алкализирачка храна што ќе помогне во намалување на крвниот притисок.

СОСТОЈКИ:

  • 2 литри вода
  • 1 голема краставица

ПОДГОТОВКА:
Измијте ја краставицата добро, извадете ги краевите и исечете ги на потенки парчиња, со кора.
Ставете ги парчињата краставица во вода и кратко оладете во фрижидер.
Послужете со коцки мраз и лисја од нане.

Забелешка: Ако сакате, на овој вкусен пијалок можете да додадете парчиња лимон или лимета, парчиња јагода, малина и други плодови по ваш избор.

Водата од краставица е идеален пијалок за топлите денови, кога телото едноставно извикува течност, затоа што е многу вкусно, па можете лесно да го голткате цел ден.

Ја чисти кожата од акни
Покрај освежување, овој пијалок, богат со витамини А и Ц, ќе ја исчисти кожата од акни, ќе и даде сјај, ќе помогне во ублажување на брчките и хидрирање одвнатре и надвор

Прегледи:
521
Објавено на:
08.07.2021