Категории

РЕЦЕПТ: Здрави и вкусни ќофтиња без месо

Брокулата и наутот обезбедуваат дневен внес на витамини, минерали, влакна и протеини. Подгответе здрави, едноставни и вкусни ќофтиња кои ќе го воодушеват целото семејство.

Состојки за 4 лица:

  • 400 гр варен конзервиран наут
  • 1 главица брокула
  • 1 јајце
  • 30 гр брашно
  • 30 гр рендано сирење
  • 3 лажици маслиново масло
  • 1 лажичка лук во прав
  • 1 лажичка сушена јаглика
  • Сол и бибер по вкус

Подготвување:

Измијте ја брокулата и исечкајте ја на цветчиња, кои потоа треба да се крупно исецкаат. Наутот исцедете го од конзервата и исплакнете го под млаз вода.

Сварете ги заедно во зовриена вода 2 минути, па добро исцедете ги.

Добра половина од брокулата и наутот протресете ги во сад. Со виљушка грубо изгмечете ги состојките, па додадете го брашното, изматеното јајце, сирењето, лукот, магдоносот, солта и биберот и остатокот од смесата. Се заедно убаво измешајте да се соедини убаво.

Од смесата обликувајте ги ќофтињата со влажни раце.

Загрејте го маслото во тавата на која ќе ги пржите ќофтињата, по 3-5 минути од секоја страна. Откако ќе се заруменат ќофтињата, послужете ги со омилениот прилог или прелив.

Прегледи:
452
Објавено на:
10.04.2022