Категории

Спреј за тело од етерични масла за разладување во текот на летото

Овој спреј за ладење ќе ви даде неверојатно добро чувство на кожата во топлите летни денови. Неговата предност е што содржи само три состојки кои е добро да ги имате дома.

Како да направите спреј за ладење кој исто така делува против чешање
Овој спреј користи само три природни состојки кои имаат корисен ефект врз кожата:

Алое Вера – Алое вера е природна, антивоспалителна и одлична за кожата. Хидратантна е и без маснотии и е совршена за оние со нормална или малку мрсна кожа. Богат со хранливи материи и антиоксиданси, често се користи во производи против стареење на кожата.

Хамемелис – Тоа е малку антисептик, што го прави одличен за кожата. Всушност, често се користи за отстранување на вишокот маснотии и борба против темните дамки и црни точки. Способноста да се стегаат крвните садови и да се намали воспалението ја прави корисна за хемороиди, а исто така и за ладење на телото.

Етерично масло од пеперминт – Повеќето ароматерапевти би рекле дека оваа мала концентрација на пеперминт генерално се смета за безбедна. Сепак, никогаш не е лоша идеја да проверите со ароматерапевт или доктор пред да го користите ова или било кое есенцијално масло за време на бременоста додека се грижите или имате мали деца. Ако се сомневате, оставете го настрана.

Можете исто така да ставите сув или свеж лист од нане во хидролат на вештерка од леска една недела или малку пократко за да направите помалку концентрирана верзија на спреј. За да го направите ова, додадете 3 лажици сушено нане во стаклена тегла и покријте со 1/2 чаша хидролат на вештерка леска. Затворете цврсто и мешајте секојдневно. Ако сакате посилна концентрација, можете да го оставите нането во леска од вештерки до 6 недели со секојдневно мешање.

Состојки:

1/4 чаша гел од алое вера, без додадени конзерванси

1/4 чаша хидролат без штетни состојки

2-3 капки есенцијално масло од пеперминт

10 капки есенцијално масло од лаванда (по избор)

Постапка за подготовка:

Измешајте ги сите состојки во стаклено шише со шише со спреј.
Протресете или мешајте додека се не се соедини добро.
Попрскајте по потреба за да се олади во лето или во случај на каснување од инсекти или изгореници.
Забелешка: Чувајте го овој спреј во фрижидер за дополнителен ефект на ладење!

Прегледи:
521
Категории:
Убавина и мода
Објавено на:
06.08.2021