Категории

Тибетанска диета за слабеење – Сè е дозволено освен овие 5 намирници

Тибетска диета без строги правила – го чисти организмот и ги отстранува масните наслаги.

Тибетските монаси имаат свои посебни ритуали кои се сосема различни од ритуалите од нашиот свет. Но, едно е сигурно: тие се мудри, просветлени и имаат длабок внатрешен мир. Нивната диета е исто така нешто од што можеме да научиме, особено ако сакате да изгубите тежина или да го детоксицирате вашето тело. Тибетската диета е типичен случај на лакто-вегетаријанство. Anивотински масти и месо не се вклучени во исхраната. Од друга страна, можно е млеко. Можете исто така да јадете риба. Главната храна на тибетската диета е свеж зеленчук, овошје и мешунки.

Изобилството на растителна храна е клучот за успехот. Тибетската диета, преку вегетаријански пристап кон храната, ќе ви помогне да го исчистите вашето тело без да го лишите од есенцијални витамини и минерали. Млечната компонента на оваа диета ќе му помогне на вашиот дигестивен систем да се справи со доминацијата на растителната храна. Користете свежо овошје и зеленчук и обезбедете му на вашето тело одлично ниво на витамини, минерали и антиоксиданти.

Покрај исхраната, важно е да се посветите и на вашата внатрешна состојба. Кога сте нервозни, обрнете посебно внимание на тоа што јадете и под кои услови јадете. Обидете се да го намалите нивото на стрес, бидејќи тоа е еден од предизвикувачите на дебелина, може да предизвика желба за слатки, закуски и нездрава храна (емоционално прејадување). Додека седите на маса, обидете се да размислите за добри работи за време на вашиот оброк. Медитативна релаксирачка музика со ручек може да ви помогне да се опуштите уште повеќе.

Јадете полека и бидете свесни за моменталниот момент за време на оброкот. Ова е многу мудар пристап, бидејќи ако размислите за храната што ја јадете за време на оброкот, ќе можете да избегнете прејадување и да станете свесни колку храна сте внеле во вашето тело. Исто така, се препорачува да користите помали јадења. Во оваа диета сè е дозволено, освен месо, јајца, месни производи, брза храна и слатки. Препорачливо е денот да го започнете со овошје, зеленчук, супи, а потоа да се префрлите на риба и морска храна за време на следниот оброк. Млечните производи и житарките се последни.

Тибетската диета става посебен акцент на водата. Неопходно е да се внесе доволно количество вода за телото да може правилно да ја вари храната што сте ја внеле во организмот. Закуските се дозволени во форма на здрави закуски, како што се ореви, овошје или свежо исцеден сок.