Категории

РЕЦЕПТ: Круната на Велигденската трпеза – Леб „плетенка“

Велигденската трпеза едноставно не може да се замисли без овој леб во вид на плетенка. Тој е толку мек и вкусен што не можеме да му одолееме.

СОСТОЈКИ:

 • 4 чаши брашно
 • 1,5 лажички сув квасец
 • 180 мл топло млеко
 • 125 мл топла вода
 • 3 јајца
 • 1/3 чаша стопен путер
 • 3/4 чаши шеќер
 • 1 лажичка мелен анасон
 • 1 лажичка матеница
 • рендана кора од 1 лимон
 • рендана кора 1 портокал
 • 1 лажичка сол

За обложување

 • 1 јајце
 • малку вода

ПОДГОТОВКА:

1. Измешајте брашно и квасец. Во друг сад измешајте вода, млеко, јајца, шеќер, зачини, рендана кора од лимон и портокал и стопен путер. Додадете ја смесата со јајца во брашното и месете со мала брзина, лесно додека тестото не стане лепливо околу пет минути. Додадете сол на крајот. Доколку е потребно, додадете малку повеќе брашно.

2. Ставете го тестото на добро набрашнета површина и замесете, доколку е потребно додадете малку повеќе брашно. Тестото треба да биде мазно и еластично, но малку лепливо на допир. Покријте го тестото и оставете го да одмори два часа или додека не се зголеми двојно по големина.

3. Пренесете го тестото на работната површина, со рацете обликувајте правоаголник и исечете го на три дела. Исечете го секој дел на уште три дела. Од овие три дела плетете плетенка и направете три плетенки. Префрлете се во плех обложен со хартија за печење. Покријте ги плетенките и оставете ги да се одморат на топло место 50-60 минути.

4. Премачкајте изматено јајце со малку вода и печете на средна решетка во загреана рерна на 165 степени со вентилатор околу 30 минути или додека не обојат.

Добар апетит!