Таг:, , , , ,

Група Маестро ви го честита денешниот празник со композицијата „За многу години Македонци“

Групата Маестро по повод велигденските празници, ја изненади публиката со изведбата на...

Велики Петок: Најтешкиот ден на христијанските верници

Велики Петок е најтешкиот ден за христијанските верници, затоа што токму на тој ден бил...

Велигденско јајце чувар на домот – Народни верувања и традиција

Постои верување дека јајцето чувар на домот ги истерува лошите сили од домот Традиционално...

(ВИДЕО) Магично шарени велигденски јајца – Едноставна техника која ќе ве воодушеви

Едноставна техника со која ќе постигнете воодушевувачки резултати За најшарените...

(ВИДЕО) Најнеобичната техника досега – Фарбање јајца со ориз

Ова е најбрзата техника на фарбање на јајца со која ќе добиете необични велигденски јајца...

Денес е Велики четврток: Што велат традициите и обичаите за овој ден?

Со денешниот Велики четврток почнуваат велигенските празници. Не чека продолжен викенд...

Зајчиња како велигденски модели! (ФОТО)

Овој уметник од Дака, Бангладеш пред околу 7 месеци, посвоил две мали зајачиња и добил идеја...

Кое е значењето на боите на Велигденските јајца?

Секоја боја на јајцето има свое значење. Бојадисаните јајца се симбол на новиот живот и се...

(ФОТО) Прекрасни идеи за велигденско декорирање на трпезата

Ви донесуваме малку инспирација за едно весело и забавно уредување на празничната трпеза за...

Денес е Цветници: Што треба да знаете за овој празник кој е предвесник на Велигден?

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред...

Совети за уживање во празничната трпеза

Ако сте од тие кои во текот на празничните денови „немаат мерка“, а после тоа со денови...

Зошто Велигден секогаш паѓа во недела и како се пресметува датумот?

Велигден е празник со непостојана дата за празнување. Денот не го менува, а датумот го...

Велигден ги исполнува сите љубовни верувања: Ноќта пред Велигден направете го ова!

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се...

Направи сам: Салфети во форма на зајчиња (ВИДЕО)

Наскоро православните верници ќе го слават празникот Велигден. Велигденските подготовки...

Идеи за маникир инспирирани од Велигденските празници

Пролет е, природата ги менува боите, Велигден е на прагот, а време е и да внесеме промена во...

Што претставува Велики Четврток и која е моќта на првото вапцано јајце?

Велики Четврток е ден од страдалната седмица. Според источното христијанство тој е шестиот...

Време е за креативност: Најубавите јадења инспирирани од Велигденските празници!

Се ближи најголемиот христијански празник, Велигден, а сите веќе внимателно ги планираат...

Кралицата Елизабета наполни 93 години

Британската кралица Елизабета II вчера го прослави својот 93 роденден кој оваа година се...

Идеи за декорирање на велигденски јајца и предлог природни бои (фото+видео)

Наскоро христијанските верници ќе го слават Велигден. На овој голем христијански празник...

На 18 и 19 април бидете дел од базарот на ракотворби под мотото Easter Fair(y) Tale на Креативна Македонија

Институтот за развој на креативниот и иновативниот потенцијал на млади и возрасни луѓе...