Категории

Десерт од бело чоколадо со колачиња од бадеми

Подгответе вкусен десерт со бело чоколадо, колачиња од бадеми и портокал.

Состојки:

 • 125 гр бело чоколадо
 • 150 гр слатка павлака
 • 2 лажици шеќер
 • 1 кесичка ванила
 • 250 гр јогурт
 • 125 гр колачи од бадеми
 • 20 мл ликер од портокал
 • 1 лажица кора од портокал

 

Подготовка:

 1. Стопете го белото чоколадо на пареа. Павлаката изматете ја со трите лажици шеќер и ванилата.
 2. Измешајте ја растопената чоколада и додајте ја павлаката. Додадете го и јогуртот во смесата.
 3. Ставете ги бисквитите во чаша во која ќе го служите десертот и кремот во четири слоја. Колачињата треба да се натопат во ликер од портокал пред да се наредат.
 4. Ставете ги чашите во ладилник еден час и пред да ги сервирате посипете ги со кора од портокал.

 

Пријатно!

Прегледи:
481
Објавено на:
15.12.2019