Категории

Ефикасен рецепт за ослободување од стресот од само 4 состојки

Ослободете се од стресот на природен начин со помош на напиток кој содржи од 4 состојки.

Една од главните состојки за детоксикација е дефинитивно ѓумбирот. Оваа супер храна богата со витамини, минерали и антиоксиданти се препорачува и за промовирање на слабеење, а се користи и свеж корен од ѓумбир.

Ѓумбирот помага и при губење на вишок килограми – Еве на кои начини:

1. Стимулира термогенеза – Главниот изразен ефект на ѓумбирот врз слабеењето се должи на способноста на корените да ја зајакнат термогенезата – производство на топлина што ги придружува сите процеси во организмот, и затоа го поддржува топењето на масните наслаги.

2. Поттикнува варење – Римјаните го ценеле ѓумбирот поради неговите дигестивни својства и со задоволство го користеле како средство за подобрување на варењето по конзумирање на големи количини храна. Уште од античко време, ѓумбирот бил познат како растение кое го олеснува варењето и, како што докажуваат научните студии, ја забрзува апсорпцијата на хранливите материи низ theидовите на цревата.

3. Го регулира нивото на кортизол и инсулин – Кортизолот, попознат како стрес хормон, е составен дел од хормоналната рамнотежа на секоја личност. Но, со зголемен стрес, кортизолот драстично се зголемува, а со тоа се буди апетитот и супстанциите побрзо се претвораат во маснотии отколку во енергија. Ако користите ѓумбир за губење на тежината, способноста на корените да го потиснат зголеменото производство на кортизол ќе ви биде од голема помош.

4. Одличен извор на енергија – Покрај согорувањето на маснотиите, ѓумбирот е и одличен извор на енергија, хранливи материи и ја ублажува болката во мускулите предизвикана од физичка активност.


Рецепт за пијалок:

Покрај ѓумбирот, другите состојки на овој пијалок се исклучително здрави, тие поттикнуваат слабеење и елиминирање на токсините од организмот.

Состојки:

  • 3-4 лажички зелен чај
  • 4 см свежо рендан корен од ѓумбир
  • 1/2 сецкан излупен лимон
  • свежи листови од нане, по вкус

Подготовка:

Ставете рендан ѓумбир во 500 ml вода и варете околу 15 минути на средна топлина. Тргнете го од оган, потоа додадете ги лимонот и нането и оставете ги да отстојат околу 10 минути. Исцедете го пијалокот и оставете го да се излади.

Истурете зелен чај во 500 мл топла вода, оставете го да отстои 3 минути, а потоа исцедете го. Кога зелениот чај се олади, измешајте го зелениот чај со течност од лимон и ѓумбир и конзумирајте ладен пијалок во текот на целиот ден.

Прегледи:
467
Објавено на:
27.05.2021