Категории

Храната богата со протеини која треба да биде на вашата следна листа за купување

Ако барате алтернативна храна со висока содржина на протеини што е брза, лесна и разноврсна или едноставно сакате да го проширите менито, дојдовте на вистинското место.

Ние ви даваме пет предлози за храна богата со протеини, кои веројатно не ги јадете доволно често, а едноставни се и секој може да ги вклучи во менито.

Леќa
Порција една чаша обезбедува приближно 18 грама протеини, заедно со 16 грама влакна (над 60% од дневните потреби) и мноштво витамини, минерали и антиоксиданти.
Рецепт:
За оброк, истурете неколку лиснати зеленило со прелив од оцет балсамик, сенф и мешавина од италијански зачини за неколку минути. Одозгора ставете леќа, четвртина авокадо и неколку лажици семки од тиква.

Бургер од грашок
Идеално решение за сите убители на плескавици, овој е направен од грашок, кој е одличен извор на протеини. Покрај фактот дека протеините од грашок се природно без глутен и не се вообичаени алергени, лесно е да се најдат хамбургери од грашок направени од интегрални состојки. Една паштета од грашок може да ви даде најмалку 25 грама протеини.

Јајце тврдо варено
Тврдо варените јајца се прават исклучително лесни, можете да ги купите и претходно зготвени. Секое цело јајце обезбедува околу 6 грама протеини. Покрај тоа, неодамнешните истражувања покажуваат дека холестеролот во јајцата, кој е целосно присутен во жолчката, има мало или воопшто нема негативно влијание врз холестеролот во крвта. Всушност, една студија покажа дека кај здрави возрасни лица, до три цели јајца на ден го зголемуваат нивото на „добар“ ХДЛ холестерол и ја намалуваат „лошата“ ЛДЛ. Жолчката исто така ја содржи главната количина на хранливи материи за јајцата, во која се спакувани најмалку 90% или целата колин, витамин Д, калциум, железо, цинк, витамин Б12, антиоксиданти и омега-3 масни киселини. Додадете тврдо варени јајца во салатите за моментално зајакнување на протеините.

Грав
Една чаша печен грав содржи приближно 12 грама протеини и растителни влакна. За брз оброк, послужете грав со замрзната брокула на пареа, прелиена со песто. Или спојте ги со свежа градинарска салата облечена во балсамичен оцет.

Грчки јогурт
Грчки билки и млечни јогурти можат да бидат добри извори на протеини. Во зависност од марката, една чаша растение дава 11-14 грама протеини. Одлична работа кај обичниот грчки јогурт е што можете да уживате во него сладок или солен. Во слатка верзија, додадете свежо овошје, ореви или семиња, капка јаворов сируп, цимет и посипете со свеж рендан ѓумбир. За солена опција, додадете лук, оцет од црвено вино, морска сол и црн пипер, а потоа прелијте со зеленчук како исечени краставици, домати и малку црвен кромид.

Прегледи:
399
Објавено на:
06.07.2021