Категории

Идеална брза вечера: Палачинки со компир (РЕЦЕПТ)

Со малку напор, ќе добиете одличен оброк.

Палачинки од компир полнети со месо се идеално решение за вечера. Со малку напор, ќе добиете одличен оброк.

СОСТОЈКИ:

  • 7 компири
  • 1 кромид
  • 500 грама говедско месо
  • 25 грама путер
  • 160 грама брашно
  • 1 јајце
  • со и бибер
  • малку масло

ПОДГОТОВКА:
Сварете го компирот, а потоа измесете го вареното тесто од компир додавајќи јајце, путер, брашно, сол и бибер. Во тава пржете го говедското и кромидот. Направете полнети палачинки со завиткување на говедско месо во малку тесто Испржете ги палачинките во тава на малку масло.

Прегледи:
440
Објавено на:
01.10.2021