Категории

Имате проблематична коса? На овој начин вашата коса ќе биде здрава и блескава

Почетокот на секое решение е откривањето на причината, а причината за проблематична коса најчесто е погрешен шампон и честото допирање и горење на косата. Овие трикови во комбинација со соодветниот шампон со сигурност ќе ви помогнат вашата коса да изгледа совршено…

Нега на коса со производите на KÉRASTASE. Чистењето е со помош на спеицифични производи за сите типови на коса. Негата е со помош на производи со високо и длабинско делување. Текстузирацијата е преку апликација на производи без плакнење кои овозможуваат прекрасен завршен резултат, кој ѝ овозможува на косата заштита и неверојатен сјај. Овие чекори го сочинуваат посакуваниот третман за негувана коса, кој се нарекува ритуал. #koraniis #hotelrussia #care #haircut #saloon #beard #fashion #style #stylish #love #kerastase #beautysalon #beauty #фотонаденот #инстаграмџии #инстаграмџики #фотонанеделата #kerastase

A post shared by Hotel Russia – Spa & Beauty (@hotelrussia_spa_beautysalon) on


Масна коса

Причината за брзо мастење на скалпот е прекумерно лачење на себум, чија улога е да го заштити скалпот. Секој фоликул на косата се поврзува со барем една жлезда чија улога е да го заштити коренот на косата.

Понекогаш тие жлезди работат прекумерно, што резултира со масна коса, но причината за тоа може да биде и погрешниот избор на шампонот. Оние шампони кои содржат сулфати ја сушат косата и скалпот, па поради тоа косата се масти уште побргу бидејќи фоликулите произведуваат повеќе маснотија. Затоа, вистинскиот избор на шампон против масна коса е од суштинско значење.

Доколку имате проблем со брзо мастење на косата, тогаш, потребен ви е шампонот „Bain Divalent“ од козметиката KÉRASTASE. Овој шампон го третира масниот корен, помага при регулацијата на хиперпродукцијата на себум, го чисти и прочистува скалпот. Со користењето на овој шампон косата ја враќа мекоста и сјајот.

Сува коса

Освен што изгледа оштетено и нездраво, сувата коса може да доведе до првут и опаѓање на косата. Тоа се причините кои бараат правилна нега на сувата коса која се суши бидејќи скалпот не апсорбира и не задржува влага, што доведува до кршење на влакното, особено во текот на чешлањето.

Доколку вашата коса е сува и безживотна, тогаш вистинското решение е шампонот „Bain Satin“ од козметиката KÉRASTASE. Овој шампон ја враќа свежината и сјајот на косата, исто така ја прави свилено мазна.


Волумен на косата

Убавата коса со волумен е сон на секоја девојка. За жал, не секоја девојка има природна густа коса, па затоа со користење на правилен шампон кој создава волумен на косата, резултатот ќе биде очигледен. Најдобриот шампон за постигнување природен волумен на косата, исто така е наоѓа од козметиката на KÉRASTASE. Шампонот „Bain Volumifique“ ја олеснува текстурата на косата и со правилно масирање на темето при негово нанесување ја подига од коренот.

Доколку го посетите фризерскиот салон Корани ИС во Hotel Russia Spa & Beauty, уште по првиот третман ќе се уверите во резултатите од сите овие третмани со најдобрите шампони од козметиката KÉRASTASE во зависност од типот на косата. Во Hotel Russia Spa & Beauty, понудите и третманите се прилагодени се со цел да се задоволат сите потреби на клиентите. Без разлика дали станува збор за секојдневна нега, мислење и совети за вашиот изглед, или пак третман за косата и кожата. Кога довербата ќе ја препуштите во рацете на професионалци кои при својата работа користат исклучиво реномирани брендови, резултатите се загарантирани.