Категории

Италијанците уживаат во оваа вечера: Потребни ви се само четири намирници

Овој оброк се спрема за точно 15 минути, а состојките веќе ги имате во кујна.

Потребни состојки:

  • Пакување тестенини по желба
  • Павлака за готвење (180мл)
  • 1 чешне лук
  • 1 лажичка маслиново масло
  • Сок од 1 лимон и рендана кора од лимонот
  • Свеж магдонос

Подготовка:

Тестенините сварете ги. Во тавче со маслиново масло пропржете го лукот ситно исечкан. Додадете ја павлаката за готвење, сокот од лимон и кората од лимонот. Исечкајте го магдоност па додадете. Кога ќе зоврие, додадете ја ги варените тестенини со неколку лажици вода во која се вареле. Оставете да крчка сѐ заедно околу 5 минути.

Послужете!

Прегледи:
426
Објавено на:
23.09.2021