Категории

Најсреќната вест за оваа година – Роверот на НАСА успешно слета на Марс

(ВИДЕО) Роверот на американската вселенска агенција НАСА „Персерванс“ успешно слета на Марс, како дел од мисијата што треба да открие дали некогаш имало живот на таа планета.

НАСА објави дека роверот, наречен „Упорност“, го заврши последниот, најризичен дел од патувањето и дека вечерва успешно слета на површината на Црвената планета каде ќе собере геолошки примероци и ќе ги донесе на Земјата за околу 10 години каде што тие ќе бидат анализирани во потрага по антички форми на живот, пренесува АП. Слетувањето на роверот беше најризичниот дел од операцијата, имајќи предвид дека тој влезе во атмосферата на Марс со брзина од дури 19.500 километри на час, што требаше да се намали со падобран и ракетна платформа.

Роверор слета во кратерот наречен Локација за езерото, за кој се верува дека имал езеро широко со дијаметар од околу 50 километри пред 3,5 милијарди години.  Покрај роверот на НАСА, во јули минатата година на Марс беа испратени и вселенското летало ОАЕ и Кина, бидејќи поради меѓусебната позиција во која се најдоа Земјата и Марс во тоа време, патот беше пократок – вкупно околу 300 милиони милји . Ако некогаш постоел живот на Марс, тоа се случило пред три до четири милијарди години кога сè уште имало вода на таа планета, сметаат научниците.

Оваа мисија на Марс ја чинеше НАСА скоро три милијарди долари.

 

Како го доби името кратерот?

Врската помеѓу Марс и општината Језеро започна во 2007 година со одлука на Меѓународната астрономска унија (МАУ), се наведува на веб-страницата на НАСА. Во тоа време, беше именуван кратерот широк 45 километри во рамките на Исидис Планишн, голем слив северно од екваторот на Марс.

– УИА им даде имиња на кратери кои се важни за научниците во малите градови и селата од целиот свет – објасни Кен Ферли, научник на проектот Марс 2020 од Калифорнија.

Во ноември 2018 година, 11 години подоцна, НАСА го избра Езерото да биде место за слетување за експедиција на Марс.

– Пресреќен сум поради нашиот иден дом на Марс и поради локацијата по која го доби името – рече Ферли.

Езерото во Република Српска се наоѓа на езерото Голема Плива, формирано на реката Плива.

Иако денес е сув кратер, научниците веруваат дека езерото Марс било пополнето со вода од реката пред милијарди години.

Тие очекуваат дека остатоците од органски молекули и други можни знаци на живиот свет од водата или седиментите што пловеа по неа се зачувани во коритото на таа река.

Прегледи:
647
Објавено на:
20.02.2021