Категории

Направете неодоливи мафини со чоколадо и вишна! (РЕЦЕПТ)

Едноставен и вкусен десерт!

Состојки:

– 2 јајца

– 200 мл јогурт

– 160 мл масло

– 1 чаша од 180 мл шеќер

– 2 чаши од 180 мл брашно

– 2 ванилини шеќери

– 1 прашок за пециво

– 100 г чоколадо за готвење

– 300 г вишни

Подготовка:

Изматете ги јајцата со шеќерот и ванилиниот шеќер, па додадете јогурт и масло. Брашното помешајте го со прашокот за пециво, па соединете го со изматената смеса. Чоколадото за готвење искршете го на коцки, па потоа измешајте го во смесата. Додадете 2/3 од вишните од кои претходно сте го исцедиле сокот и сте ставиле лажица шеќер. Смесата ставете ја во калапите. На секој мафин пред печење втиснете по неколку вишни.

Печете околу 20 минути на 200 степени.

Пријатно!

Прегледи:
565
Објавено на:
09.12.2021