Категории

Нешта кои жените сакаат да ги прават кога се сами

Не е тајна дека понекогаш сите ние сакаме да поминеме некое време целосно сами, без родители, деца или други значајни луѓе. Има толку многу што можеме да направиме сами, бидејќи нашата фантазија е навистина неограничена. Но, што сакаат поинаку да прават мажите и жените кога имаат малку време за себе?

Ви донесуваме 10 работи што жените навистина сакаат да ги прават кога се сами.

Јадат онолку колку што сакаат
Признајте, дами има моменти кога ќе подлегнете на тој нагон да јадете цела чоколада. Само вие. Без потреба да разделувате парчиња за вашите вечно гладни деца. Сериозно, не може ли жената да пие онолку сок колку што сака без некој да ја прекине со прашање? Секако дека може. Тоа може да го стори кога е сама дома, а сите вкусни закуски се нејзини и само нејзини.

Гледаат глупави ТВ емисии
Постојат моменти кога жените сакаат да гледаат ТВ-емисија, но не и да се фалат дека ја гледаат. Децата не се заинтересирани за овие емисии и неизбежно е мажите да ги осудат за губење време пред ТВ-екранот. Мирот и спокојството доаѓаат во куќата кога тато ги носи децата на прошетка, а потоа дамите конечно ќе имаат време да уживаат во нивните омилени ТВ-емисии.

Слушаат музика, пеат и танцуваат
Кога нема никој друг во домот, жени си мислат: Ура! Конечно можам да ги пуштам песните на Бијонсе, Тејлор Свифт или One Direction на полн волумен (или скоро целосен волумен – нема потреба да ги нервирам соседите), да трчам низ куќата и да танцувам.

Тие уживаат во моментот
Не може да се негира дека љубовта што ја добиваме од партнерот и деца ги исполнува нашите срца со бескрајна радост и среќа. Сепак, сите жени мора да признаат дека им е потребно и некое време да бидат сами, да речеме, барем 20 минути самотија на ден за нивниот ум, кога никој не ги влече за ракав и не поставува прашања.

Топла купка
Само замислете го ова: бања со меурчиња, хидрантна маска за лице и релаксирачка музика. Никој не ве вознемирува без причина или ве вознемирува за достапноста на бања. Едноставно прекрасно! Како би можеле жените да кажат не на тоа?

Читаат списанија или книги што немале шанса да ги прочитаат
Ја користат можноста да ги избришат тие сантиметри прашина од нивниот омилен роман, да потонат во софа и да читаат до содржината на нивното срце – скоро сите жени сакаат да го прават тоа кога последната личност ќе ја затвори влезната врата зад нив.

Седење на каучот повеќе од пет минути и уживајќи во чувството на чистота
Ако има нешто друго, секогаш можам да им веруваат на децата дека целото место повторно ќе се расипе, а небото знае како го прават тоа толку брзо. Значи, природно, сите жени (и сите родители воопшто) сакаат ова минливо време на мир и тишина да трае само малку подолго.

Прави работи дома без ничија помош
Понекогаш децата сакаат да и помагаат на својата мајка во домашните работи, што е одличен начин да ги научите да бидат одговорни и уредни. Сепак, понекогаш жената само сака да ги заврши садовите и да се врати во својот живот. Како што оди, дури и кога помагаат, децата остануваат главен извор на неред и проблеми – тие неизбежно се истураат и пробиваат во процесот. Се разбира, се подразбира дека ги сакаме нашите деца без оглед на се.

Одат на шопинг без да брзаат или да ги чуваат децата
Патувањето во трговскиот центар сами, без нивниот партнер и деца, за многу жени се чини како бегство од затвор. Тие се чувствуваат целосно безгрижно. Тие можат да изберат и да пробаат облека колку што сакаат, без постојано да ги проверуваат нивните часовници и без наплив на бескрајни воздишки, стенки и стенки. Какво радосно чувство!

Прегледи:
695
Објавено на:
16.01.2021