Категории

Ова се највкусните палачинки кои ќе ги пробате, а не содржат глутен! (РЕЦЕПТ)

Овие палачинки не содржат глутен, но содржат протеин кој е многу сличен на глутенот.

Лебот од хељдино брашно е многу поздрав од вообичаениот и не содржи глутен па поради тоа е погоден за личностите кои се алергични на него. Пружа поголемо ниво на витамин Б, фосфор, богат е со диетални влакна и го намалува холестеролот.

Палачинки од хељдино брашно

Состојки:

1 шолја брашно од хељда

1 шолја интегрално брашно

3 шолји млеко

1 шолја кисела вода

сол

шеќер

прашок за пециво

2 лажици масло

Подготовка:

Изматете јајца со шеќер и сол. Додавајте наизменично брашно и млеко, кисела вода и оставете во фрижидерот половина час. На крај додадете прашок за пециво и масло и промешајте.

Прегледи:
387
Објавено на:
26.11.2021