Категории

РЕЦЕПТ: Брз и лесен кекс со банани

Ако во куќата имате неколку банани кои се скоро презреани, искористете ги за да ја направите оваа фантастична торта. Многу вкусно, а целата куќа ќе ви замириса додека ја печете. Пријатно!

СОСТОЈКИ:

Бисквит

 • 3 банани (меки и зрели)
 • 170 грама путер или маргарин
 • 200 грама кристален шеќер
 • 100 грама кафеав шеќер
 • 10 грама прашок за пециво
 • малку сол
 • една лажица екстракт од ванила
 • 3 јајца
 • 300 мл млеко
 • 350 грама меко брашно.

Глазура

 • 80 грама путер или маргарин
 • 200 грама крем сирење
 • 150 грама шеќер во прав.

ПОДГОТОВКА:

Вклучете ја рерната да се загрее на 180 степени. Додадете ги двата вида шеќер во омекнат путер и добро изматете. Потоа додадете пасирани банани и повторно изматете. Додадете јајца, прашок за пециво и сол и повторно изматете. Полека истурете го млекото, мешајќи со миксер, а потоа на крај брашното и сè изматете повторно со миксер. Истурете ја смесата во калап 35 × 25 см обложен со хартија за печење и ставете го во загреана рерна. Времето за печење зависи од вашата рерна, и ни требаа 50 минути. Изладете ја тортата и посипете ја со шеќер во прав или ставете премаз што ќе го направите како што следува: матете го путерот со крем сирење, а потоа додадете шеќер во прав и изматете сè лесно. Премачкајте ја тортата и исечете ја на коцки.

Пријатен апетит!

Прегледи:
465
Објавено на:
01.07.2021