Категории

РЕЦЕПТ: Највкусната овесна каша според рецептот на Џејми Оливер

Овесна каша по рецепт на Џејми Оливер Џејми Оливер има се што ви треба за квалитетен и исполнет појадок во еден рецепт.

Заедно со бананите и препечените бадеми, тој додаде семе од афион, цимет и мед. Подготовката ќе трае околу 15 минути, што значи дека нема да морате да станувате многу порано за појадок. Состојките се доволни за четири помали порции, погодни за деца или за оние со малку послаб апетит.

Состојки:

  • 160 гр овесна каша
  • 600 гр кравјо или млеко од соја
  • 2 зрели банани
  • 30 гр листови бадем
  • 1/2 лажичка цимет
  • 2 лажици афион
  • Мед или јаворов сируп

Начин на подготовка:

Измешајте овесна каша и млеко, додадете прстофат сол и ставете на оган. Повремено мешајте и почекајте смесата да зоврие, а потоа намалете ја топлината и оставете да се крчка уште пет минути. Излупете ги и исечкајте ги бананите.

Во тава на средна температура напечете ги листовите бадеми додека не добијат златна боја. Во топлата каша измешајте цимет, семе од афион и малку мед или јаворов сируп. Поделете го во четири чинии и одозгора со банана и бадеми. Послужете веднаш!

Прегледи:
291
Објавено на:
14.07.2022